Odbory chtějí minimální mzdu 19 500 korun. Zaměstnavatelé logicky nesouhlasí

Josef Středula

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) rozhodně nezahálí a vymýšlí novinky. Mezi těmi je třeba navýšení minimální mzdy na 19 500 korun. K tomu by podle odborů mělo dojít od ledna. Zvýšení minimální mzdy by v takovémto případě bylo poměrně vysoké, a to o 2200 korun. Zaměstnavatelé logicky s takovýmto krokem nesouhlasí. Jde o skokový růst, což není obvyklé.

Minimální mzda se zvedala už letos

Konkrétně od začátku letošního roku, a to o 1100 korun. Nyní tak činí 17300 korun. Odbory nicméně nelenily a požadují o růst skrze inflaci o 1000 korun a začátkem dalšího roku další růst o 1200 korun. Celkový růst minimální mzdy by tedy činil oněch 2200 korun. Podle předsedy ČMKOS Středuly požadavek této organizace přetrvává.

Nesouhlas zaměstnavatelů

Odboráři se neustále ohánějí inflací. Ano, ta se skutečně zvýšila hodně. Navíc také argumentují tím, že Česká republika má ve srovnání s jinými zeměmi minimální mzdu velmi nízkou. Zaměstnavatelé jsou spíše pro zvýšení zaručené mzdy. To je pro ně mnohem efektivnější řešení. Jde o nejnižší možnou mzdu za konkrétní výkon práce dle náročnosti, odbornosti a také odpovědnosti při výkonu dané činnosti.

Zachování zaručené mzdy je důležité

Zaručené mzdy se vyplácí v osmi stupních a jde o částku od 17 300 do 34 600 korun. Hospodářskou komorou byly tyto mzdy označeny jako socialistický přežitek. Přesto se zaměstnavatelům hodí mnohem více než mzdy minimální. Podnikatelům by se líbila automatické valorizace, nicméně ministr Jurečka na návrhu vzorce pracuje, takže zatím nic není. Zástupci ministerstva práce, odborů a zaměstnavatelů nedávno uzavřeli dohodu, podle které se výše minimální mzdy bude počítat z průměrné hrubé mzdy. Odbory by chtěly 50 %. Ostatně takto zní i doporučení Bruselu. Tak jako tak se zaměstnavatelům z minimální mzdy zatočí hlava.  

Zdroje info: Autor, https://www.mpsv.cz/minimalni-mzda,  https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/odbory-cmkos-pozaduji-zvyseni-minimalni-mzdy-od-ledna-o-dva-tisice-korun.A230826_092918_ekonomika_vank,https://cesky.radio.cz/odbory-pozaduji-zvyseni-minimalni-mzdy-na-19500-kc-8792487 

Předseda ČMKOS Josef Středula: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.