Změny povinného ručení: Co čeká české řidiče a pojišťovny v nové novele zákona

Pojištění

Novela zákona o povinném ručení přináší pro české řidiče i pojišťovny významné změny. Na kolik vlastně vyjdou české řidiče všechny novinky v novele zákona o povinném ručení a kdy je začít řešit? Co konkrétně která změna znamená pro řidiče i pojišťovny?

Digitální revoluce

Vláda opětovně projednávala novelu zákona o povinném ručení, která má pro české řidiče i pojišťovny zásadní význam. Nová úprava přináší změny v reakci na evropské směrnice, aby české pravidla byla sjednocena s ostatními státy Evropské unie. Od 23. prosince má novela vstoupit v platnost, přičemž Poslanecká sněmovna by se jí měla věnovat v září.

Zásadní změnou pro pojišťovny je digitální revoluce, kterou novela zavádí. Pojišťovny budou muset veškeré smlouvy hlásit v reálném čase na Českou kancelář pojistitelů. To vyžaduje rozsáhlou technickou implementaci, kterou mnohé pojišťovny již začaly provádět. Implementace digitalizace je nezbytná pro splnění nových zákonem stanovených povinností.

„I ti pomalejší hráči na trhu musejí rychle dotáhnout digitalizaci svých systémů, aby si mohli tuto zákonnou povinnost splnit. Řada pojišťoven je už s implementací skoro v cíli a první změny související s novým zákonem bude spouštět již s předstihem například v říjnu letošního roku,“ říká analytik pojištění Srovnejto.cz Tomáš Růžička.

Nehoda

Změny v pojistném krytí

Původní limit krytí ve výši 35 milionů korun se mění na nových 50 milionů korun. Zatímco škody na majetku také vzrůstají, klíčový rozdíl se projevuje v nákladech na škody zdravotní povahy a ušlém zisku. Odborníci zdůrazňují, že vyšší limit je zvláště v případě vážných zranění nezbytný pro pokrytí nákladů na léčení a ztrátu příjmů.

„Škoda na majetku se sice také navyšuje, ale z tohoto páru jednoznačně tahá za kratší konec. Majetkové škody jsou sice častější, třeba nedobrzdíte na přechodu nebo zapomenete dát přednost, ale pořád jsou to malé škody. I když zničíte velmi drahé auto, škoda na něm bude pořád v řádu jednotek milionů, což by pokryl i původní limit. Klíčový rozdíl je hlavně ve škodě na zdraví a ušlém zisku,“ vysvětluje důvody vyššího krytí Martin Daneš, ředitel pojištění Srovnejto.cz.

Zdroj info: Autor, Twitter, srovnejto.cz

Náhledové foto: Shutterstock, Pixabay