Novela insolvenčního zákona ochrání děti před exekucemi

Zdá se až neuvěřitelné, kolik je v České republice dětí v exekuci. V dnešnímu datu se jedná cca o 6 000 dětí ve věku do 18 let. Pokud se ovšem ohlédneme hlouběji do minulosti, dostaneme se až v číslu desítek tisíc dětí, což je naprosto zarážející a smutné. Jak je možné, že se i malá a nevinná duše dostane do dluhové spirály, ze které už v pozdějším věku není úniku? Většinou to začíná cestováním v MHD bez jízdenky, nezaplaceným paušálem za služby mobilního operátora či dluhem v knihovně. Problémy se na sebe pak už jen víc a víc nabalují.

Dluhy z mládí rostou a doženou vás v okamžiku dosažení plnoletosti

Exekuční spirála se netýká pouze dospělých, jak si mnozí stále naivně myslí. Dluhy se totiž mohou kupit už od raného dětství a ačkoli logika velí, že je za ně v té chvíli zodpovědný zákonný zástupce nezletilé osoby, v praxi to funguje poněkud jinak. Dluh je připisován na hlavu dítěte a bezprostředně po dosažení plnoletosti či prvních příjmů z následného zaměstnání na dveře zaklepe exekutor, který zabaví majetek v hodnotě dlužné částky.

Nejhorší na tom je, že nezaplacený dluh v průběhu let samozřejmě narůstá o úroky a další podobné náklady, takže se původní jistina zvedne až na desetinásobek. V současné podobě se rodič o dluhu svého dítěte navíc ani nedozví, jelikož věřitel není povinen obeslat zákonného zástupce.

Co přinesla novela insolvenčního zákona

Vláda se společně s poslaneckou sněmovnou snaží najít řešení této nepřijatelné situaci. V souvislosti s tím proto vznikla novela zákona, která se snaží najít komplexní řešení. Návrh by měl nově pomoci lidi, kteří své rozsáhlé dluhy alespoň z 66 % nakupili v nezletilosti, snadněji a mnohem rychleji zbavit všech dlužných částek. Jak k tomu vlastně dojde? Podle ekonomika a nestraníka za Hnutí Ano Patrika Nachera jim bude umožněno projít osobním bankrotem za 3 roky a to bez zaplacení byť jen minima procent.

Dále se také pracuje na novele občanského zákoníku, která má zajistit, aby se dluhy osob mladších 15 let automaticky přenášely na jejich zákonné zástupce. Také je v jednání přenesení problematiky ze státní na komunální úroveň. To v překladu znamená, že se ve věci oddlužení mladistvých budou angažovat hlavně města a kraje, pod které děti spadají.

Dětským dluhům zabrání zejména zvyšování povědomí o financích

Ačkoli jsou nové kroky určitě přínosné, je třeba se zabývat i samotným prapůvodem dětských dluhů. Ten se nachází především v nízké finanční gramotnosti, která se ve společnosti mimo jiné prorůstá i mezi dospělé. Mnoho společností dnes přináší osvětu v podobě školení zabývajících se finanční gramotností, což je jednoznačně pozitivní. Samozřejmě je ale stále potřeba, aby se o danou problematiku zajímalo ještě více rodičů, kteří chtějí své děti připravit do života.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *