Zrušení karenční doby může zaměstnancům spíše uškodit

Mnoho občanů České republiky s nadšením uvítalo, když vláda tvořená Hnutím ANO a ČSSD podpořená Komunisty odhlasovala, že nenáviděná karenční doba od 1.7.2019 došla svému konci. Bohužel se však v posledních dnech začíná ukazovat, že zprvu vítaná změna bude mít i své stinné stránky. Soukromý sektor totiž uvažuje nad tím, že bude muset omezit některé zaměstnanecké benefity v podobě sick-days, stravenek nebo například příspěvků do penzijního pojištění.

Plná náhrada ze mzdy si brzy vybere svou daň

Pro ty z vás, kteří se v dané problematice příliš neorientují – karenční dobou se až donedávna nazývaly první tři dny nemoci, kdy zaměstnanci nepobírali od svého zaměstnavatele žádnou náhradu ze mzdy. Toto zákonné pravidlo platilo po dobu téměř deseti let a veřejnost se nikdy nedokázala shodnout, jestli to byl dobrý či špatný nápad. Nutno však podotknout, že určitě převládaly ty kritické hlasy, které požadovaly její úplné zrušení. Těm vyšla současná vláda vstříc a od 1. července 2019 karenční dobu definitivně pohřbila. Původní nadšení ovšem ochablo necelé dva měsíce poté…

Firmám se totiž automaticky výrazně zvýšily roční výdaje. Do toho se ještě majitelé společností obávají dalších návrhů, které brzy projdou sněmovnou. Zejména se děsí zvýšení minimální mzdy a také uzákonění pěti týdnů dovolené v rámci jednoho roku. Poslední zmíněná novinka by podle přepočtů stála firmy 35 miliard ročně, což je skutečně obrovské číslo.

Když se někde přidá, musí se zas jinde ubrat

Zaměstnavatelé se v drtivé většině shodují, že vinou zrušení karenční doby a možných dalších opatření připravovaných vládou v jejich neprospěch nebudou moci vytvářet tolik benefičních programů jako doposud. V prvé řadě novinky nejspíš odnesou takzvané sick-days, kterými se rozumí zdravotní dovolené z důvodu nevolnosti, kvůli nimž není potřeba potvrzení od lékaře.

Dále jsou v ohrožení také tradiční stravenky, které jsou navíc terčem ostré kritiky již delší dobu a proto nejspíš v brzké době definitivně skončí v propadlišti dějin. Kromě stravenek se zrušení karenční doby dotkne také příspěvků na penzijní pojištění, které firmy v posledních letech poskytovaly skutečně v hojném počtu. Otazníky visí také nad rehabilitacemi či kondičními programy, které doposud stejně nebyly příliš časté.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

2 komentáře

  1. ristii Odpovědět

    dobrý den proč redakce nenapsala že politici maj první 3 dny hrazeny 100%? A dále proč nespočítala kolik to stálo daněvé poplatníky za tech 30 let pohádrákových ( myslím kolik jsme vyplatili politikum za jejich nemoci. Podávate neuplné zpravy

  2. Any Odpovědět

    Dobrý den, když se řekne „A“ mělo by se říct také „B“. Karenční doba neplatila pro Všechny zaměstnance ,ale zaměstnavatel mohl proplatit i první tři dny. To se dělo u státních zaměstnanců. To jsou peníze, které nikomu neříkají PANE. Karenční dobu neuplatňovali i firmy, kterým záleželo na udržení kvalifikovaných zaměstnanců. V parlamentu sedí spousta MuDr. kteří Vám v ordinaci řeknou vyležet a neroznášet bacily, ale v Ps se chovají opačně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *