Nová výzva pro lidstvo? Super odolné bakterie mohou napáchat ohromné škody

bakterie

Super rezistentní bakterie jsou novou tikající bombou a hrozbou pro lidstvo. S překonáním nedávné pandemie covid-19 se všichni domnívali, že nic horšího už přijít nemůže. Nyní se však vědci potýkají s bakteriemi i na místech, kde by je nikdo jinak nečekal. Skrývají se ve vodách, plavebních kanálech i potrubích na celém světě.

Superbakterie v řekách i potrubích

Řeky jsou naším zdrojem pitné vody, a fakt, že i do nich se dostávají bakterie schopné vypořádat se s antibiotiky, by mohl pro lidstvo znamenat zásadní problém. Super rezistentní bakterie, které se před ničím nezastaví, již ohrozily na životě víc než jeden milion lidí.

Na infekce, které byly způsobeny bakteriemi, jež byly zároveň rezistentní vůči antibiotikům, zemřelo v roce 2019 1,2 milionu lidí. Antibiotika jsou podle vědců stále méně účinnější. Bakterie si stále snadněji hledají cestu, jak zvítězit nad naší jedinou účinnou zbraní, kterou proti nim máme.

Zdrojem stále větší a větší odolnosti vůči antibiotikům je nadužívání těchto léků, ale též znečišťování životního prostředí, rostoucí obsah těžkých kovů v půdě i ve vodě apod. I větší starost o naše životní prostředí je tak vlastně bojem proti novým druhům bakterií.

výzkum

Foto: Pixabay

Boj se superbakteriemi 

Léčba bakteriálních onemocnění mívají čím dál častěji složitější průběh. Ani kombinace více druhů antibiotik nepřináší v mnoha případech takové výsledky, jaké byste běžně očekávali.  Takový výzkum, který by vyprodukoval nová antibiotika je však zdlouhavý a extrémně nákladný.

Pro farmaceutické společnosti není z toho důvodu příliš lákavý. Lze jim to jen těžko vyčítat, jedná se o soukromé společnosti, které musí hledět na svůj ekonomický zisk. Z tohoto pohledu se jim spíše vyplatí investice do nových léků na vysoký tlak, které bude pacient brát třeba desítky let. Miliardové investice do vývoje antibiotik specifických pro určité superbakterie, u nichž navíc bude tlak na to používat je co nejméně, je pravděpodobně ztrátová záležitost.

Investice takového rozsahu s nejistou návratností výrobce léků proto spíše odrazuje. Minimálně část nákladu by měly proto nést vlády vyspělých států skrze investice do vědy a výzkumu.

Zdroje informací: https://www.teraz.sk/import/superrezistentne-bakterie-mozu-do-ro/692877-clanok.html

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-je-to-tichy-zabijak-superinfekce-a-odolne-bakterie-radi-vic-nez-kdy-driv-215054

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.