Nevýhodná směna peněz. Poradíme, jak odstoupit

Při začínajících letních dnech jde o zvláště aktuální téma. Budou dovolené a lidé budou více cestovat. Při takových aktivitách musíte mnohdy navštívit směnárnu a vyměnit si naši tuzemskou měnu za jinou. Od 1. dubna však existuje novela zákona, která umožňuje vrátit peníze, pokud zjistíte, že jste je vyměnili nevýhodně. Dnes se na tuto možnost podíváme.

Nebojte se to řešit!

Normálně stačí zajít opět do směnárny a uplatňovat své právo. Někdy se však může stát, že se vám obchodník jen vysměje do očí. To vás však nesmí odradit. Nebojte se takovou situaci rázně vyřešit. Jde totiž o přestupek a obchodníkovi hrozí pokuta. Pokud budete takto odbyti, trvejte na uhrazení poplatku a pokud ani tak obchodník neumožní zákazníkovi odstoupit od smlouvy, opatřete si důkazy pro další řešení. Dále podejte podnět k České národní bance.

Čas na odstoupení

Možnost odstoupit od smlouvy bez jakýchkoli sankcí je časově omezená. Pokud tedy vyměníte ve směnárně peníze, nechejte si účtenku. Rozmyslíte-li si pak tento obchod, můžete odstoupit od smlouvy do 3 hodin od uzavření transakce. Existuje však i výjimka. Když měníte obnos před koncem otevírací doby směnárny, lhůta se přeruší až do otevření. Po otevření další den máte ještě 2 hodiny na odstoupení.

Musíte dostat doklad. V češtině i angličtině!

Další novinkou, kterou novela zákona přináší, je to, že od směnárny vám musí být vystaven doklad o provedení směny peněz. Ten musí být jak v českém, tak i v anglickém jazyce. Na dokladu nesmí chybět informace o jméně a sídle firmy. Dále provozní doba, informace o samotném obchodu a kurz či poplatky. Další věcí, která musí být na dokladu zaznamenána, je poučení o právech zákazníka směnárny. Tedy o možnosti odstoupení od smlouvy, které jsme si zde dnes představovali. To je pak základ pro mimosoudní uplatňování vašeho nároku.

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.