Když nastane pojistná událost – aneb jak dostat to, co nám patří

Pojištění je součástí života mnohých občanů České republiky. Když nastane skutečnost, proti které jsme se pojistili (označujeme ji jako pojistnou událost), pak máme nárok na výplatu peněz od pojišťovny. To je jasné každému, kdo pojištění uzavírá. Už ale málokdo ví, jaký je správný postup při jednání s pojišťovnou.

Eliminace vzniku větších škod

Snad každá pojistka má ve smlouvě zakomponované to, že klient musí zabránit další škodě, je-li to v jeho silách. Tak například místo autonehody je potřeba řádně označit. Pojišťovny se tak snaží o to, aby v případě pojistné události zaplatila co nejnižší možnou částku. Pokud vznikne škoda větší, pak pojišťovna může vyplatit pouze částku škody původní. Ta část škody, které mohlo být zabráněno, vyplacena nebude.

Dokumentace škod

Jakákoli škoda způsobená v rámci pojištění musí být řádně zdokumentována. Vzniklou škodu můžete detailně nafotit, nebo použít kamerový záznam. Toto umí každý chytrý mobilní telefon. Například u dopravní nehody se o dokumentaci postará přivolaná policie. Neuškodí ale, když si i vy několik fotek uděláte.

Zkontaktování pojišťovny

Zavolejte na telefonní číslo své pojišťovny – každá pojišťovna má telefonní linku, na kterou klienti volají v případě pojistné události. Předem si přichystejte číslo smlouvy (nebo osobní údaje vás, jakožto pojištěného), datum a místo vzniku škody. Operátor dále bude chtít vědět některé informace o škodě, jako je rozsah, důvod vzniku, výše škody a další. Telefonický kontakt je doporučovaný, protože případný operátor od vás zjistí vše, co potřebujete.

Někdy vaše dokumentace nestačí

V některých případech posílá pojišťovna na místo škody svého vlastního likvidátora. V takovém případě se nesnažte škodu opravit, nechte vše tak, jak to je (pokud to nezpůsobí další škody na majetku či zdraví osob). Likvidátor přijede do několika dnů po nahlášení škody, předem se s vámi domluví na termínu. Po jeho odjezdu můžete likvidovat škody.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *