Neplatí vám zaměstnavatel přestávky? Podle nového rozhodnutí soudu musí

Káva

Rozhodnutí soudů je jasné. Až desetitisíce zaměstnanců zaměstnavatelé krátí na jejich odměnách za práci. Konkrétně takto rozhodly Ústavní soud ČR a Soudní dvůr EU v říjnu letošního roku. Oč se jednalo? Do odpracované doby se musí jednoznačně počítat také čas, kdy je zaměstnanec na pracovišti, nebo musí být v dosahu, aby mohl reagovat na své povinnosti vyplývající ze zaměstnání. Doposud tomu tak mnohdy nebylo.

Neoprávněné odečítání přestávek

Existuje spousta zaměstnavatelů, kteří prostě a jednoduše odečítají svým zaměstnancům z pracovní doby přestávky. Tradičně se jedná o dobu pohybující se mezi 30 až 120 minutami. Tito zaměstnanci si ale mohou přijít na vyšší peníze. Měli by se totiž domáhat několika set korun právě za tuto zmiňovanou dobu. Doplacení mzdy by se mělo realizovat za tři roky nazpět a mělo by pojímat také případné úroky z prodlení.

Za rozhodnutím stojí hasiči

Přesně tak. Rozhodnutí Ústavního soudu ČR a Soudního dvora EU se přímo dotýkala sporů, které vedli hasiči. Právě jim zaměstnavatel odečítal z pracovní doby přestávky. Fakticky se ale nacházeli neustále na pracovišti a čekali na výjezd, který mohl přijít v jakoukoli dobu. Museli tedy být pořád ve střehu. Podle soudů je doba přestávky pracovní dobou, na kterou se váže odměna.  

Malý prostor zaměstnance pro nakládání s časem

Zajímavé je vyjádření advokáta. JUDr. Pavel Široký z AK Široký Zrzavecký vysvětluje: „Soudy správně vyhodnotily, že pracovník je vzdálený od svého rodinného a sociálního prostředí a má velmi malý prostor pro nakládání se svým časem. Proto nelze mluvit o době odpočinku, navíc když musí být stále připraven k zásahu.” Zaměstnanci by se nyní měli svého práva na placenou přestávku domáhat.  

Zdroje info: https://placeneprestavky.cz
Protext ČTK

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.