Německé Penny chystá akci: schválně zdraží produkty

supermarket

Obchodní řetězec Penny se chystá spustit neobvyklý experiment. Ve svých německých supermarketech, kterých má v zemi našich západních sousedů 2150, nabídne zákazníkům devět výrobků za tzv. skutečnou cenu. Co to konkrétně znamená? A z jakého důvodu se k tomuto kroku Penny rozhodlo?

Co je skutečná cena?

Do ceny každého výrobku se samozřejmě započítávají jeho výrobní náklady. Ty zahrnují vstupní suroviny, technologii výroby, testování kvality, marketing, nebo mzdy zaměstnanců. Jsou ale položky, které v ceně započítány nejsou, přestože přímo souvisí s výrobou toho či onoho produktu. Mezi takové náklady patří ekologické škody spojené například s používáním hnojiv znečišťujících půdu a podzemní vody, emise skleníkových plynů apod. Tyto náklady platíme v konečném důsledku my všichni, případně je necháváme na dalších generacích. Skutečná cena každého výrobku je tak vyšší než ta, za kterou si jej kupujeme v supermarketu.

maso

Foto: Pixabay

Řetězec Penny si proto nechal na německých univerzitách u některých výrobků tuto skutečnou cenu spočítat a po dobu jednoho týdne bude tuto cenu od zákazníků vyžadovat. Například 300 gramů sýra bude místo 2,49 eura stát 4,84 eura, vídeňské párky budou mít cenovku 6,01eura na místo standardních 3,19 eura. Schválně jsou však vybrány i produkty, u kterých bude nárůst ceny mnohem menší, například veganské řízky budou dražší o pouhých pět procent. Obecně platí, že u produktů rostlinného původu bude nárůst ceny výrazně nižší než u produktů živočišného původu.

Proč to Penny dělá?

Nelze si samozřejmě představovat, že zákazníci začnou tyto produkty kupovat ve větší míře jen proto, že jsou dražší. Důvody společnosti Penny jsou trochu jiné. Jde především o to značku Penny zviditelnit a dát jasně najevo, že firmě leží ekologie na srdci. Bez ohledu na to, že se pro tuto akci rozhodlo právě Penny se však jedná o zajímavé upozornění na fenomén, který se týká každého z nás. Každý produkt, který si koupíme má své ekologické a sociální náklady, které sice neplatíme, to ale neznamená, že neexistují.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/penny-kampan-ekologie-skutecne-ceny.A230730_152625_eko-zahranicni_jan

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/749436/zdrazeni-a-cenovy-sok-v-supermarketech-v-nemecku-retezec-experimentem-ukazuje-skutecne-ceny.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.