Nebezpečný trend: lidé posílají přes zásilkové služby živá zvířata. Může to být trestné

pavouk

Zdá se to jako nepravděpodobné a extrémně hloupé, a přesto to tak je. Skutečně existují lidé, kteří se z nějakého důvodu rozhodnou pro to, že pošlou přes zásilkovou službu živá zvířata. Neuvědomují si ale, že kromě toho, že je to hloupé, to může být také trestné.

Zvířata v krabici

Lidé nejen v době letních prázdnin často přeposílají přes zásilkové služby živá zvířata. Výjimkou nejsou ryby v sáčku ani různorodý hmyz v papírové obálce. Zásilkovny jsou plné živoucích tvorů, které vydávají během cesty nejrůznější zvuky. Z některých balíčků kape voda, z jiných se ozývá neklid hopsajících cvrčků.

Výdejních míst jsou po celé republice desítky tisíc. Uhlídat obsah každého balíčku je samozřejmě nad lidské síly. Zvířata ukrytá v neprodyšných obalech ale často zemřou, někteří je v takovémto stavu nechají klidně i přes víkend na jednom místě. Mnohdy se tam ukrývá hadí mládě nebo třeba tropický pavouk. Z některých vajíček se během té doby stihnou vylíhnout i mláďata. Samostatnou kapitolu pak tvoří prázdninové úlovky v podobě nejrůznějších korýšů, korálů, želv apod.

Odkapávající voda z balíčku často poškodí i jiné zásilky. Když si jich zaměstnanec skladu včas nepovšimne, vše pak ve většině případů končí tragicky. Lidé se neštítí zacházet takto i se vzácnými včelami, které většinou po cestě nepřežijí. Nedostatek kyslíku, přemíra vysokých teplot se podepíše na každé z nich.

Risk není zisk

Depy zásilkových firem prošel už i nebezpečný jedovatý pavouk rodu Stromatopelma, který byl označen nápisem „pozor živé“. Balíček, který škrábe, nebo se v něm něco hýbe, je okamžitě předán zpět odesílateli. Bez reakce ze strany zaměstnanců rozhodně nezůstane, pokud si jej ovšem všimnou. Odesílatelé jsou ve většině případů usvědčeni z porušení přepravních předpisů a následně mohou být popotahováni i z podezření týrání zvířat. To je v naší zemi trestné, protizákonné.

Nezodpovědnost některých lidí nezná hranic. Ochrana zvířat při přepravě má svá pravidla. Předem musí být zajištěna doprava s dostatečnou vybaveností, časové nároky na odpočinek zvířat je též nezbytný. Zásilkovny na takový typ přepravy nejsou logicky stavěny.

„Cosi“ je v balíčku

Dóza, igelitové sáčky, nebo třeba papírové obálky jsou nejčastějšími dopravními prostředky živých zvířat. Téměř každý den dojde k odchytu takto chráněných zvířat, někdy také vzácných rostlin.

Oddělení kontroly logistických procesů má na ověřování balíčků své metody, ne vždy se ale podaří všechny odhalit. Zásilky obsahující živá zvířata jsou po odchycení neprodleně vyloučeny z přepravy. Zásilkovny apelují na lidi, kteří posílají živé tvory v krabičkách, aby to nedělali. Podezřelých balíčků si mohou všimnou zpravidla jen náhodou, pokud se balíček hýbe, nelze zásilku doručit.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/zasilkovna-baliky-zvirata-zakon.A250709_125011_ekonomika_vebe

https://cnn.iprima.cz/zvirata-do-vydejnich-boxu-nepatri-lide-posilaji-hady-pavouky-i-rybicky-hrozi-za-to-pokuty-480083

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.