Nárůst podvodných e-shopů. Na co si dát pozor a nenaletět

online-shopping

Online nakupování je populární. Není se čemu divit. Šetří čas i peníze, pokud se ovšem nestanete obětí podvodného e-shopu. Na co si dát pozor při nakupování a jak si ověřit neznámé e-shopy, abyste nenaletěli?

Oblíbenost nakupování na internetu

To, že Češi rádi nakupují na internetu, ukazují data Asociace pro elektronickou komerci. Samozřejmě největší boom byl v době pandemie. S příchodem covidu byl enormní nárůst nakupování online. Bylo to dáno i tím, že kamenné obchody byly zavřené a většina lidí pracovala z domu. Čísla hovoří za vše, neboť v roce 2020 Češi utratili v e-shopech 196 miliard korun a o rok později to bylo dokonce 223 miliard korun.

V loňském roce se tržby vrátily na úroveň roku 2020, což je způsobeno zejména energetickou krizí a inflací. Nicméně se stále jedná o oblíbený druh nakupování, který skýtá řadu výhod. Online nakupování je pohodlné, šetří čas i peníze. Jen je třeba být ostražití, neboť neustále přibývá podvodných e-shopů, které se snaží ze zákazníka získat jen peníze. Objednané zboží dotyčný nikdy neuvidí.

Triky podvodných e-shopů

Poslední dobou se můžete setkat s textem, který se objevuje na sociálních sítích u reklamních odkazů na e-shopy, a to ve znění, že se jedná o malou či rodinnou firmu provozující daný e-shop, avšak kvůli ekonomické krizi nezbývá jiná možnost než podnikání ukončit, a tak láká na masivní slevy u zboží, které vypadá velmi pěkně, a to díky fotografiím. Jenže zpravidla se jedná o podvod, kdy tak přijdete o peníze a objednané zboží nikdy neobdržíte.

Prověření si e-shopu aneb jak nenaletět

V seriózním e-shopu se s problémem nesetkáte. V tom horším můžete případně narazit na problém při reklamaci nebo vrácení zboží či nejasné obchodní podmínky. Pak jsou však webové stránky tvářící se jako obchod, ale ve skutečnosti jejich jediným záměrem je získat peníze od zákazníka.

Poznat podvodný e-shop není zdaleka jednoduché. Důvěryhodně vypadající stránky lze vytvořit snadno i levně. Co může být varovným signálem? Podezřele nízká cena za jinak módní a značkové zboží, chybějící informace nebo hosting na tzv. doméně. Dalším podezřelým znamením může být to, že nelze s obchodníkem komunikovat jinak než prostřednictvím kontaktního formuláře. Zkrátka chybí e-mail, adresa, telefonní číslo.

Každý seriózní e-shop musí mít uvedeny identifikační údaje. Název provozovatele e-shopu či jeho IČO si pak můžete zkontrolovat v obchodním rejstříku na internetu. Do jisté míry pomůžou i reference neboli zkušenosti ostatních nakupujících. Pakliže se jedná o zbrusu nový e-shop a jedinou možností, jak získat zboží, je platba předem, pak je lepší na takovou koupi raději zapomenout.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/podvodne-e-shopy-pribyvaji-temer-kazdy-den-jak-nenaletet-podvodnikum/

https://spotrebitele.dtest.cz/stitek-22/podvodne-e-shopy/

Náhledové foto: Pixabay