Na co při prodeji nemovitosti pozor, abyste nenaletěli

dům

Pokud prodáváte nemovitost, typicky nepůjde o žádné drobné. Právě proto byste měli být zvláště obezřetní. Dnes si tedy představíme pár věcí, na které je třeba si dát pozor. Které to jsou?

Naslouchejte radám

První poučkou je – nechte si poradit. Byť chcete prodávat nemovitost sami a nemyslíte si, že je zde něco zákeřného, určitě je dobré se minimálně s někým o transakci pobavit a zjistit si, jak vše funguje. Velmi významná je tato rada například z hlediska sepisu smlouvy. Byť najdete množství vzorů, které mohou být často i automatizované, dávejte pozor. Sepsání smlouvy o prodeji nemovitosti nemusí být ve valné většině ani nic složitého. Odborník však lépe vystihne stav a podobu nemovitosti a další aspekty. Budete mít také jistotu, že vám katastrální úřad neodmítne zápis vkladu kvůli formálním pochybením.

Pozor na změnu vlastnického práva

Ujednání kupní nebo třeba darovací smlouvy ohledně nemovité věci jsou pro strany účinná již sepisem smlouvy, respektive jejím podpisem poslední ze smluvních stran. Aby však platně přešlo vlastnické právo, musí dojít k zápisu v katastru nemovitostí, který se provádí vkladem, který navrhuje jedna ze smluvních stran či strany obě. Zde však pozor. Pokud jde o zaplacení kupní smlouvy, jako prodávající máte jednoznačný zájem na tom, abyste měli na účtu peníze předem, než se u úřadu vlastnické právo změní. Jde o méně výhodnou variantu pro kupujícího, bezpečným kompromisem je tedy advokátní či notářská úschova. Peníze se uschovají u notáře nebo advokáta, vyplaceny jsou pak převedením vlastnického práva. Určitě však ve smlouvě netolerujte ujednání, které by vám zakotvilo nárok na vyplacení kupní ceny až po změně vlastnického práva.

Kupní cena v hotovosti?

Pakliže jde o malý pozemek, nemusí být problém. Typicky však u nemovitostí půjde o vysoké ceny, často přes několik milionů korun. Pozor tedy na případy, kdy druhá smluvní strana bude chtít platit v hotovosti. Dle platného práva totiž nemůžete platit v hotovostí více jak 270 000 Kč. Přijetím částky sice není smlouva ani převod nijak stižen, porušujete však zákon a hrozí vám pokuta či další nepříjemnosti při prokazování, zda nejde o takzvané špinavé peníze.

Smlouva raději podrobnější

Byť lze sepsat kupní smlouvu k nemovitosti na půl stránky, nedoporučuje se to. Čím více podrobností, čím lepší popise nemovitosti a jejího stavu a podmínek plnění, tím lépe. Následný spor může vycházet z mnoha skutečností – vady, podmínky placení, věcná a jiná práva k věci a podobně. Vše si tedy předem dohodněte v kupní smlouvě a na nic nezapomeňte.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/radce-penize/742344/nenalette-pri-prodeji-nemovitosti-5-dulezitych-rad-notaru.html, https://fermakleri.cz/blog/postup-pri-prodeji-nemovitosti?gad=1&gclid=CjwKCAjw3ueiBhBmEiwA4BhspGDF4MsLtUlOLLHSackzLDeOL4DqAlQv5y2FUOVQmctnqeR2XoVheRoCe0YQAvD_BwE

Náhledové foto – Pixabay