Nezdaněná tichá vína: Nespravedlivá výjimka nejspíše projde

Víno

V souvislosti s ekonomickými opatřeními vlády se pochopitelně začalo skloňovat také zdanění alkoholu. Spotřební daň se aktuálně na alkoholické nápoje pochopitelně vztahuje, nicméně ne na všechny. Zdaněno je pivo, tvrdý alkohol a šumivá vína. Jediným alkoholickým produktem, který spotřební dani nepodléhá, je tiché víno. Proč? Zřejmě skrze kulturní dědictví či fakt, že většina našich vín vzniká přímo na vinicích bez nějaké velké průmyslové produkce. Vysvětlit si tuto výjimku snad jinak ani nelze. Tak jako tak je nespravedlivá, ale měnit se nejspíše nebude.

V čem je víno lepší než jiný alkohol?

Těžko říct. Ať už se člověk řadí mezi vyznavače jakéhokoli alkoholu, případně je abstinent, logicky mu také otázka přijde na jazyk. Odpověď je vcelku jednoduchá. V ničem. Alkohol jako alkohol. Víno by mělo být jednoznačně zdaněno také. Vymyslet daň pro tento alkoholický nápoj by zcela jistě nebylo nijak složité. Pokusů už bylo několik, nicméně vždy byly smeteny ze stolu.

Vinaři se bouří a vinařská lobby vítězí

Bohužel. Každý vinař pochopitelně zaregistruje, že by měl platit více, tak logicky dává najevo svou nespokojenost. Mnozí hovoří o tom, že by jejich vinařství zanikla, mají zlost, že by museli zdražovat a podobně. Jasně, do problémů by se dostali, ale není pochybností o tom, že by si lidé za víno připlatili. Vždyť moravská vinařství neprodávají žádné levné víno, které by kupovala cílová skupina, jež má velmi hluboko do kapsy! Jak k tomu přijde malý pivovar, jenž distribuuje své pivo, ale platí spotřební daň 32 Kč za hl a za každé celé hmotností procento extraktu původní mladiny? Nic moc! Šumivá vína také podléhají dani, a to ve výši 23,4 korun za litr. Přestala se snad prodávat? Nesmysl!

Ve Francii spotřební daň existuje a využívá se logicky

Kolébkou vína je bezesporu Francie. Tady daň z vína producenti platí a její velká část jde do rozvoje vinařství. Ideální záležitost. Spotřební daň se na víno vztahuje i v Polsku. Ostatní země to mají stejně jako je tomu v České republice. Nespravedlivě.

Zdroje info: Autor, https://www.celnisprava.cz/cz/dane/spotrebni-dane/ostatni/Stranky/default.aspx,https://www.finance.cz/dane-a-mzda/dph-a-spotrebni-dane/spotrebni-dane/pivo/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.