Na co pozor u letních brigád

Zaměstnání

Prázdniny příští týden začnou, a proto se dnes podíváme na jejich neoddělitelnou součást pro mnohé studenty i jiné – letní brigáda. Na co pozor při uzavírání pracovních smluv a hledání brigád? Na to se dnes zaměříme. Tak pojďme na to!

Práce bez smlouvy

Určitě budeme vždy doporučovat jednu věc – nikdy nikde nepracujte bez písemné smlouvy. U zaměstnání na plný úvazek je to jasné. Nevydávejte se však cestou bez smlouvy či dohodu ani u letních brigád. Pokud si totiž se svým zaměstnavatelem smluvíte určité podmínky práce, bude se na ně pohlížet jakoby nebyly, nebudou-li stvrzeny písemně. Mnohé společnosti také chtějí využít nezkušenosti mladých pracovníků. Vždy si tedy vyžádejte dohodu a tu si prostudujte. Nebudete-li mít smlouvu a vznikne spor, nemusíte například dostat smluvenou mzdu. Dále vás třeba zákon neochrání při pracovním úrazu.

Dohoda o pracovní činnosti nebo o provedení práce?

Existují dva typy dohod. Dohoda o pracovní činnosti (dále DPČ) nebo ta o provedení práce (dále DPP). Jestliže víte, že si vyděláte méně než 10 000 Kč za měsíc, je výhodnější DPP. Maximální počet odpracovaných hodin dělá 300 ročně a hlavně – při výdělku do 10 000 Kč nemusíte platit pojištění. DPČ zase lze charakterizovat tak, že při práci se brigádníkovi odečítají odvody a pracovat může tento pracovník jen 20 hodin za týden. Zdravotní a sociální pojištění se pak platí od hrubého výdělku vyššího než 2 500 Kč za měsíc.

Minimální mzda

I pro mladé brigádníky platí minimální mzda stanovena v nařízení vlády. Teď je to aktuálně 79,80 Kč za hodinu. Nenaleťte tak a nenechte si namluvit, že lze dávat i nižší hodinovou mzdu. Pokud to bude váš potencionální zaměstnavatel zkoušet, něco není v pořádku a možná po vás nebude chtít ani písemnou smlouvu půjde o nějakou práci „na černo“. Vy ale máte nárok alespoň na onu minimální mzdu.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.