Mobilní tarify

Mobilní tarify v ČR jsou předražené. Proč?

Zdá se vám při pohledu na vaše vyúčtování od mobilního operátora, že suma je neúměrně vysoká? S největší pravděpodobností nepůjde o zdání, ale smutnou a tvrdou realitu. Člověka to rozhodně naštve, a to hodně. V době, kdy se telefonování a především brouzdání na internetu stalo samozřejmostí, je smutné, že za tyto služby platíme mnoho mnohem více než naši sousedé. My se v následujících řádcích zaměříme na analýzu Evropské unie, která byla provedena letos. Ke sběru dat přitom došlo v loňském roce. Operátoři po výsledcích samozřejmě své tarify přepracovali, nicméně stále platí, že je v ČR v tomto segmentu hodně draho. My se na výsledky analýzy podíváme podrobněji.

Jak jsme na tom byli s daty?

Co se týká dat, pak na tom v loňském roce byly nejlépe zejména Rakousko, Polsko, Lotyšsko a Litva. Třeba v takové Itálii jsou data až čtyřikrát levnější ve srovnání s průměrem v EU. Česká republika nebyla nejhorší, což nám ale příliš lichotit nemůže. 20 GB dat vás vyjde v EU v průměru na 850 korun. Když zohledníme celkovou kupní sílu u nás, dostaneme se k částce 1 400 korun. V Belgii zaplatí ovšem v přepočtu až 3 300 korun. I tak ale patříme spolu třeba se Slovenskem či Portugalskem k docela drahým státům.

Z hlediska celkových tarifů jsme drahá země

Česká republika byla na základě analýzy přiřazena ke čtyřem nejdražším zemím, a to spolu s Kyprem, Maďarskem a Řeckem. Mezi nejlevnější státy naopak patřily Dánsko, Velká Británie, Španělsko, Chorvatsko a třeba Bulharsko. Doslova ráj mají z hlediska cen v Polsku. Tady lze mít neomezené volání a internet za 94 korun.

Jsme až tak specifičtí?

Operátoři při dotazu na ceny hovoří o tom, že český trh je do značné míry specifický. To mají pravdu, specifický je totiž každý trh. Ten náš bohužel v tom, že je drahý. To ovšem operátorům zjevně nevadí, proč by taky mělo…

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

13 komentářů

 1. Ruda Podvozek Odpovědět

  O2, Vodafone, T-Mobile to trojka zlodějů a podvodníků. Jak někdo pro takové zloděje a odpad může pracovat, nepochopím. A když vidím nedobrovolně ty trapné reklamy v TV od různých mediálně trapných hvězdiček, tak mám z toho husí kůži. Doba, kdy podvodníky, pornoherečky, špinavé prostitutky a kdejaký zaprodaný morální odpad dávají za vzor těm s rovnou páteří. Hanba této bezcharakterní sebrance.

 2. pn Odpovědět

  No a cemu se divite. Jenom dodrzuji jizdni rad dohodly v 88mym. Bez spojeni neni veleni. Cilem je, aby podnikatel stavici na zelene louce bez pomoci „zvenka“ nedokazal exportovat. „To by urychlilo likvidaci naseho nove nabyteho potencialu soudruzi.“ Proto tady mame tak drahe komunikacni sluzby jako celek, nejen data (nebyt malych isp byla by 2x drazsi), proto platime za postu 2x vice nez v nemecku (6x drazsi pri zapocteni rozdilu kupni sily). Nebo jiny priklad: kdyz osobne rozvezu faktury (digitalni formu preci jen jeste ne kazdy bere), tak jsem na polovicni cene, nez za postovne. A dalsi: velky balik z nemecka sem stoji ctvrtinu, nez zpatky na stejnou adresu stejnou sluzbou stejneho dopravce (tak logicky, kdyz CP je 6x drazsi, proc by DP nebyl 4x drazsi a jeste u toho vypada levneji nez CP). Posta je take v gesci tech smejdu z CTU. Ono vsechny ty opravdu dulezite urady poskakujou tak, jak soudruzi a jejich pohrobci piskaji. Jsou to prece „jejich“ urady. …. Jsme male ISP. Za poslednich pul roku jsme meli TRIKRAT kontrolu od CTU. Snaha o udeleni pokuty za cokoli byla neuveritelne viditelna – svevolne vyklady zakona, svevolne vyzadovani technikalii nad ramec zakona apod. Kolega jim presto vyhovel, nechtel se soudit protoze vi, kdo za nimi stoji a v budoucnu by to prineslo problemy. Ta posledni kontrola byla uz trapna i samotnym technikum. ….. Tak co se proboha divite

 3. VK Odpovědět

  tarify jsou předražené ,protože vlastníkem největšího operátora je nejbohatší Čech,který píská a politici skáčou

 4. C_Programator Odpovědět

  Tarif je tak drahý, jak si ho každý dokáže zařídit.
  Kdybych ale měl porovnat ceny tarifů v okolních státech vůči jejich průměrné rychlosti a pokrytí, tak je cena naprosto obhájená, jen lidem, kteří to nevyužijí se to zdá dost.
  Když ale vezmu, že můj tarif: volání a SMS neomezeně + 13GB dat za 478 Kč a rychlostí jaká zde je, tak to je jeden z nejvýhodnějších tarifů v celé Evropě.

  1. Jan Houdek Odpovědět

   Dobrý den, Váš tarif není vůbec špatný, ale nebude zřejmě veřejně dostupný, nebo snad ano?

  2. Pavel Odpovědět

   Hm, tak to mi prijde drahy, kdyz jsme u toho, ale to je jedno (ja to mam o kilo levnejsi a internet bez limitu). Podstatny ale je to, za kolik to je oficialne. Protoze to je to o co tu bezi. Kdyz vyrazim na Corsicu nebo Azory, tak kupuju predplacenku s neomezenym LTE 20MB/s na 24hodin za 1E. A to je predplacenka. Podobna vec u Tmobilu: „Neomezený datový balíček na den
   Balíček je vždycky na den za 99 Kč, automaticky se neobnoví. Zvládne úplně vše a vy budete online bez datového limitu s rychlostí až 3 Mb/s celý den.“ Takze 4x drazsi a 7x pomalejsi. To by jeden blil.

 5. Carda Odpovědět

  Ano jsou drahý a hlavně pro někoho kdo nechce úvazek jako proč mám dávat o 150 Kč víc když nechci úvazek a přitom je to jen za ten tarif bez nějakých výhod.

 6. Roman Odpovědět

  Je to jako s obchodem který vlastní činan. Nenakupujte a oni zlevní …Lidi to podporují tak je nám asi dobře. Jsme národ, který si stále stěžuje .

 7. František Mlejnek Odpovědět

  Minulý měsíc jsem měl čtyři odchozí telefony a jednu odchozí SMS. Sice mám „chytrý“ telefon, ale internet si pouštím jen sporadicky, pokud je možnost připojení. Pro práci s internetem mně naprosto nevyhovuje malý displej a navíc potřebuji mít neomezené rychlé připojení, jaké mám na svém PC. Existuje nějaký tarif, který by byl pro mne výhodný?

  1. Pedro Odpovědět

   Předplacená karta…
   Už milionkrát mě od kyslíku otravovali s nabídkou výhodných tarifů, ale nehodlám se vzdát šíleně předražených hovorů z předplacené karty. Minimální dobití je 200 kč jednou za 9 měsíců, hovor do všech sítí mám 5,60/min. a dobíjím tak jednou za 2-3 měsíce. Nesnáším mobil nalepený na uchu půl hodiny, na běžné věci stačí max. 2 minuty hovoru…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *