Mobilní tarify v ČR jsou předražené. Proč?

Mobilní tarify

Zdá se vám při pohledu na vaše vyúčtování od mobilního operátora, že suma je neúměrně vysoká? S největší pravděpodobností nepůjde o zdání, ale smutnou a tvrdou realitu. Člověka to rozhodně naštve, a to hodně. V době, kdy se telefonování a především brouzdání na internetu stalo samozřejmostí, je smutné, že za tyto služby platíme mnoho mnohem více než naši sousedé. My se v následujících řádcích zaměříme na analýzu Evropské unie, která byla provedena letos. Ke sběru dat přitom došlo v loňském roce. Operátoři po výsledcích samozřejmě své tarify přepracovali, nicméně stále platí, že je v ČR v tomto segmentu hodně draho. My se na výsledky analýzy podíváme podrobněji.

Jak jsme na tom byli s daty?

Co se týká dat, pak na tom v loňském roce byly nejlépe zejména Rakousko, Polsko, Lotyšsko a Litva. Třeba v takové Itálii jsou data až čtyřikrát levnější ve srovnání s průměrem v EU. Česká republika nebyla nejhorší, což nám ale příliš lichotit nemůže. 20 GB dat vás vyjde v EU v průměru na 850 korun. Když zohledníme celkovou kupní sílu u nás, dostaneme se k částce 1 400 korun. V Belgii zaplatí ovšem v přepočtu až 3 300 korun. I tak ale patříme spolu třeba se Slovenskem či Portugalskem k docela drahým státům.

Z hlediska celkových tarifů jsme drahá země

Česká republika byla na základě analýzy přiřazena ke čtyřem nejdražším zemím, a to spolu s Kyprem, Maďarskem a Řeckem. Mezi nejlevnější státy naopak patřily Dánsko, Velká Británie, Španělsko, Chorvatsko a třeba Bulharsko. Doslova ráj mají z hlediska cen v Polsku. Tady lze mít neomezené volání a internet za 94 korun.

Jsme až tak specifičtí?

Operátoři při dotazu na ceny hovoří o tom, že český trh je do značné míry specifický. To mají pravdu, specifický je totiž každý trh. Ten náš bohužel v tom, že je drahý. To ovšem operátorům zjevně nevadí, proč by taky mělo…

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.