Zlato

Investice do zlata: Proč je tak výhodná?

Pokud jste se rozhodli investovat své peníze a hledáte tu správnou komoditu, která by se zhodnocovala, ale netrpěla výraznými výkyvy, pak nezbývá než doporučit zlato. Už lidé v pravěku si uvědomovali hodnotu zlata i to, že jeho vzácnost a specifické zpracování z něj tvoří vhodný prostředek k výměně zboží za jiné. Postupně žlutá barva zlata vedla k tomu, že se z něj začaly vyrábět ozdobné předměty, jako jsou třeba prsteny nebo náramky. Byly však výsadou hlavně panovníků a šlechty, ale svou hodnotu má stále i dnes. A proč je tedy stále tak výhodné investovat do zlata?

Příznivý stav ekonomiky

Svět momentálně zažívá synchronizovaný ekonomický růst a daří se jak Spojeným státům, Asii, tak Evropě. Světová rada pro zlato navíc dodala, že růst ekonomiky globálně spolu se zlepšující se situací domácností budou zájem o tento žlutý kov jen podporovat.  Kromě poptávky po zlatých špercích, elektronice obsahující zlato se bude vyvíjet i poptávka investice do zlatých mincí, slitků nebo zlaté ETF. Vkládání peněz do zlata je sázka na jistotu. Z dlouhodobého hlediska je mnohem výnosnější než některé finanční produkty a zaručuje větší jistotu než burza nebo akcie. Navíc není problém ho zpeněžit kdekoliv na světě. Vždyť se s ním platilo dlouhá tisíciletí. Tento ušlechtilý kov uchovává hodnotu. Za posledních deset let se cena zlata dokonce čtyřnásobila. Zlato také chrání investici před inflací, která je závislá na mnoha faktorech. Zlato jakožto cenný kov je neinflační, nikdo ho neznehodnotí, protože ho nelze uměle vytvořit.  Na rozdíl od peněz na zlatě měnovou formu nikdo neudělá a jedná se o skutečnou diverzifikaci portfolia každého investora.

Šperky, mince nebo zlaté slitky?

Když se rozhodnete do zlata investovat, lze to několika způsoby. Prvním z nich je investice do zlatých slitků, jejichž cena je však závislá na burze. Další způsob jsou  zlaté mince např. pamětní, české, investiční atd.  Cena zlatých mincí postupně roste a přidanou hodnotu představují také limitované edice, které samozřejmě zvyšují ještě vzácnost dané mince.  Posledním, ale ne příliš tradičním způsobem je investice do zlatých šperků. Sbírka ze zlatých náušnic, náhrdelníků a prstenů může také nabývat na hodnotě nejen cenou kovu, ale i uměleckým zpracováním. Vždy je však nutné dbát na ryzost materiálu. Čím vyšší, tím lépe.

Jak investovat?

Vyvarujte se toho, že budete zlato považovat za rychloobrátkovou komoditu. Investice se vyplácí až v případě 5 let i více. Zlato nakupujte pravidelně a po malých částkách. Takto se vyhnete krátkodobým a rychlým výkyvům v ceně.  Pozornost věnujte také prodejci a jeho důvěryhodnosti.  Nakupování zlata přes nejrůznější teleshoppingy nebo pochybné internetové firmy, které pořádně nikdo nezná, může znamenat, že zlatou nekupujete za dobrou cenu. Nejlepší je poradit se v bance nebo s někým, kdo má zkušenosti s podobnými investicemi. Nezapomínejte ani řádné uložení zlata, drahý zlatý prsten určitě nebudete nechávat doma pod postelí, ale uložíte jej do trezoru. Zlato můžete uchovávat i mimo domov v bezpečnostní schránce u důvěryhodné banky, pronájem bankovní bezpečnostní schránky však něco stojí.  Na trhu můžete najít i online nástroje, které vám prozradí, jak bude váš nákup zlata výhodný. Tyto internetové kalkulačky prezentují celkový výnos a to v horizontu v jakém si zvolíte.

Peníze jsou důležité. Skoro jako zdraví. Proto vám v této oblasti zkusím poradit.

11 komentářů

 1. Petr Odpovědět

  Investice do mincí (pamětních, apod.) je dle mého názoru jen pro lidi, kteří se vyznají – jednak při prodeji musí být o dané mince zájem, jednak je jejich hodnota o dost vyšší než hodnota kovu. Proto trvá dlouho je v případě potřeby prodat a není jisté, jestli se je podaří prodat nad cenu kovu. Šperky nedoporučuji vůbec, investiční zlato je osvobozené od DPH a to šperky nejsou. Možný výkup by se tak odehrál bez DPH (stejnou nevýhodu má investiční stříbro, platina, paladium, kde také při nákupu zaplatíte DPH a při výkupu od vás vykoupí bez DPH). Jediným logickým produktem se tak stávají investiční slitky, případně investiční zlaté mince, které nejsou limitované a jejich cena je blízká hodnotě slitků stejné hmotnosti. Tam je výhodou okamžitý výkup v kterémkoli zlatnictví kdekoli ve světě (do cca 100g). Samozřejmě nejvýhodnější bude zpětný odkup u firmy, kde jste nakoupili. Ideální pro investici jsou slitky cca od 1 unce (31,1g) a 50g. Větší se hůř prodávají, menší jsou zase dost drahé – je dobré si přepočítat cenu zlata na gram. Také je třeba počítat s tím, že cena zlata kolísá a také, že je zde určitá marže obchodníka (premium, rozdíl mezi prodejní a výkupní cenou) – proto do zlata investujte pokud potřebujete uložit peníze na 5 let a více. Sice můžete kdykoli slitek prodat, ale tratíte.

  1. Petr Odpovědět

   Ještě dodám, nedoporučuji kupovat často a po malých částkách – aktuální cena 31,1g slitku je kolem 29.000 Kč, tzn. cca 930 Kč za g. U malých slitků zaplatíte třeba 1300 Kč za gram. Čím větší, tím výhodnější cena za gram. Proto doporučuji odkládat si každý měsíc peníze bokem a koupit jeden, dva uncové slitky za rok (různé weby ukazují průběh růstu a poklesu ceny zlata, je dobré je průběžně sledovat a trefit se do co nejvýhodnější ceny). Ale je pravda, že čekat dlouho se nemusí vyplatit. Nakupoval jsem unci za 26.000 Kč i za 31.000 Kč. V září byla cena na docela pěkných 27.700 Kč, dnes atakuje 29.000 Kč. Asi bych počkal, jestli se na jaře nedostane zpět k 28.000 Kč, ale pokud bude mít stoupavou tendenci, dlouho bych neváhal. Určitě nedoporučuji investici do papírového zlata (jen jakéhosi příslibu, že za investované peníze je někde uložené zlato) – vždy jen fyzický slitek, který držíte v ruce. Existují i služby, kam si spoříte a po naspoření na slitek dané hmotnosti vám tento fyzicky pošlou. Ještě ke skladování – bankovní schránky jsou nedostatkové zboží, hodně štěstí se sháněním. Buď mít doma sejf, nebo zakopat někde na svém pozemku (a nezapomenout kde). Schovávačky za/pod nábytkem, lepení zezadu na obrazy, jsou dost profláknuté a zloděj hledá napřed tam. Je dobré investovat do kvalitního sejfu (nejlépe zazděného nebo hodně těžkého, přišroubovaného k podlaze).

   1. Rudolf16 Odpovědět

    Je radost přečíst si reakci od člověka, který ví o čem píše. Sám, krom jiného, pracuji pro Ekka Gold.

 2. Jarek Odpovědět

  Já doporučuji něco investovat i do Stříbra. Zlato moderní společnost nepotřebuje, v průmyslu se používá jen malá část a i ta se recykluje. Stříbro se používá ve velkém množství a podle odhadů bude v roce 2020 všechno stříbro na skladě spotřebováno, protože se za poslední roky těží méně než průmysl potřebuje. I přes to že je ho v zemi jen 10x více než Zlata, tak se v tuto chvíli prodává 85x levněji.
  Jo a hlavně kupovat mince, které jsou osvobozeny od DPH na cihly kašlete.

  1. Rudolf16 Odpovědět

   Pravdu máte pouze částečně. Stříbro je opravdu ještě podhodnocenější než zlato. Nicméně cenu zlata ovlivňuje zvyšující se spotřeba, snižující se zásoby a v poslední době i nákupy centrálních bank (Rusko, Maďarsko, Polsko), které přestávají věřit papírovým penězům, krytých jen sliby.

  2. Petr Odpovědět

   Osobně už nějakou dobu zvažuju koupit alespoň kilovou cihličku nebo minci. Zatím mám jen uncový slitek a uncovou minci. Ale pořád mě odrazuje výrazný rozdíl mezi prodejní a výkupní cenou (způsobený právě DPH). U nejlevnější kilovky je nákupní cena kolem 14,5 tisíc Kč a výkupní cena 12.000 Kč. Tzn. už nákupem tratím 2.500 Kč. U zlata je rozdíl kolem tisícovky (unce). U dvou stříbrných kilovek (abych se hodnotou blížil hodnotě unce zlata) bych tratil neuvěřitelných 5,000 Kč.

   Do budoucna bude stříbro asi zajímavější komoditou, pokud jeho cena začne prudce růst, ale zatím mi přijde právě kvůli DPH nezajímavé.

   1. Petr Odpovědět

    A to píšu o rozdílu u stříbrných mincí. Teď jsem koukal na rozdíl mezi nákupkou a výkupem u kilového slitku a tam je rozdíl 4.500 Kč !!!!!!

    1. martin Odpovědět

     Proto se v článku píše, že investice je výhodná pouze v přípedě délky nad pět let a výše.

  1. Petr Odpovědět

   Opět, to je podobné jako u historických zlatých mincí – člověk se v tom musí vyznat, aby nekoupil padělek, aby hodnota rostla (historické zbraně jsou podobné jako umění, obrazy, apod.). Určitě bych to nedoporučoval laikovi. Investice to pravděpodobně lepší bude, čím starší, tím hodnotnější, ale bez zkušeností je možné koupit bezcenný krám. U investičního zlata je potřeba si dát pozor jen na serioznost prodejce a trochu sledovat vývoj cen zlata. Prodej je také složitější, u zlata získá člověk peníze obvykle okamžitě nebo nejpozději do druhého dne. Historické zbraně se musejí prodat v aukci, na burze, nebo prostě hledat vhodného kupce. A to může trvat mnohem déle, pokud člověk potřebuje hotovost co nejrychleji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *