Letní brigáda – i deváťáci mohou pracovat

Směnka

Léto se již blíží, s ním i letní prázdniny. To znamená, že studenti budou hojně vyhledávat různé možnosti, jak si přes volné dny něco přivydělat. K tomu slouží nejvíce letní brigády. na ty se mohou hlásit dokonce i letošní deváťáci či žáci kvarty na víceletých gymnáziích. Dnes se na tuto problematiku podíváme.

Pracovněprávní vztahy – od 15 let

Vydělávání si v nějakém zaměstnání, to je možné v České republice od 15 let. Klíčová je však povinnost mít splněnou povinnou školní docházku. Jinak si vydělávat nelze. Právě toto povinnost je důležitou podmínkou potencionálního nástupu do práce. Samotné dovršení povinné školní docházky však není nutné pro uzavření pracovní smlouvy. Žák tedy může ihned po 15. narozeninách uzavřít smlouvu s odložením plnění smlouvy k datu, kdy bude mít ukončenou docházku. To vše platí nejen pro zaměstnání na plný úvazek, ale i na letní brigády pro žáky a studenty.

Kdy je tedy možné pracovat?

Školský zákon říká, že povinná školní docházka trvá devět školních let. Školní rok je pak od 1. září do 31. srpna a skládá se ze dvou částí – vyučování a prázdniny. Žák však nemusí čekat na splnění povinné školní docházky až do konce posledního školního roku. Stačí mu jen dovršení posledního školního vyučování. Tedy prakticky – žák si může přivydělávat na letní brigádě již od 1. července po (standartně) devátém školním roce na základní škole.

Nejlepší je dohoda o provedení práce

Právě tato forma pracovní smlouvy je pro studenta asi nejvýhodnější. Je nejsnazší pro dočasné zaměstnání, a to pro obě strany. Zaměstnanec může v tomto případě odpracovat v roce až 37,5 běžných 8hodinových směn. Jde tedy o asi 7,5 týdne, což jsou necelé dva měsíce. To studentům pro dvouměsíční prázdniny stačí. Další výhodou, kterou ocení spíše zaměstnavatel, je její administrativní nenáročnost. Studenti pak také ocení, že do výdělku do 10 000 Kč neplatí odvody na pojistné.

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.