Konec diskuzí: Bulharsko se o d nového roku stane členem nové eurozóny
V úterý bylo ze strany pléna Evropského parlamentu i ministru financí Evropských zemí definitivně schválenou přistoupení Bulharska k euru. Bulharsko se tak stane 21. zemí platící evropskou měnou.
Bulharsko v eurozóně
O přistoupení země k eurozóně musí rozhodnout několik těles. Kromě ostatních členských států musí souhlasit také ministři financí, evropská komise a zmíněné plénum Evropského parlamentu. Ve všech případech musí být dosaženo shody na tom, že daná země plní veškerá kritéria potřebná pro přistoupení k jednotné měně. Tato podmínka byla v případě Bulharska naplněna a nyní už nic nebrání tomu, aby se země od 1. ledna 2026 připojila k dalším dvaceti zemím, které již eurem platí.
Naplněním kritérií se myslí dobrý stav veřejných financí, cenová stabilita, směnné kurzy a stav úrokových sazeb. V současné době, platí eurem již 347 milionů Evropanů. Necelých 7 milionů Bulharů se k nim tedy přidá od nového roku.
Argumenty pro euro
Většina bulharských ekonomů uváděla v době, kdy se o přistoupení země k euru diskutovalo, uváděla výhody v podobě snazšího lákání zahraničních investic, zlepšení úvěrového ratingu a s ní související zlevnění obsluhy státního dluhu i fakt, že přijetím eura získá země své místo v Radě guvernérů Centrální evropské banky. Bulharská měna navíc na euro byla logicky navázána což platí i pro ostatní zbývající země, které zatím euro nepoužívají.
Mezi ně se počítá i Česká republika, která se sice k přijetí eura zavázala, ale bez pevně daného data. Stále proto převažuje politický odpor k přijetí jednotné evropské měny, byť většina ekonomů souhlasí s tím, že euro sice není samospásné, pro Česko by však měla především výhody.
Náhledové foto: Pixabay
Lenka Straková
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.