Kdy není potřeba odevzdávat daňové přiznání

Období určené k podávání daňového přiznání už máme naštěstí za sebou a nutno podotknout, že i když se jedná o stále se opakující akt, někteří lidé v něm stále ještě tápou. Kromě zbytečných administrativních chyb také jednoduše odevzdávají onen dokument, ačkoli k tomu vůbec nemají povinnost. Víte, kdy není potřeba odevzdat daňové přiznání? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Práce pro více zaměstnavatelů

Teď si určitě říkáte, že mluvíme z cesty, protože na každém finančním portálu (včetně toho našeho) se dočtete, že pokud během roku pracujete pro více zaměstnavatelů, daňové přiznání podávat musíte. To ovšem neplatí v případě, kdy jste zaměstnavatele měnili postupně. Když jste tedy v žádném kalendářním měsíci nenavštěvovali dvě práce současně, daňové přiznání (kromě podepsání prohlášení) řešit nemusíte.

Některé příjmy jsou od daně osvobozeny

Zákon nám jasně udává příjmy, které nepodléhají dani a proto logicky nenutí jejich příjemce odevzdat daňové přiznání. Konkrétně se jedná o nemocenskou, starobní důchod, rodičovský příspěvek, stipendium, prodej nemovitosti splňující podmínky pro osvobození od daně, příjmy z penzijního připojištění, podpora v nezaměstnanosti a další sociální dávky. Stačí pátrat na oficiálních zdrojích a další informace o nezdanitelných příjmech se určitě dozvíte.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Nízké roční příjmy daňové přiznání taktéž nevyžadují

Pokud jste si během uplynulého kalendářního roku vydělali méně než 15 000 Kč, daňové přiznání podávat nemusíte. Nejčastěji toto pravidlo vztahuje na osoby samostatně výdělečně činné a osoby s  příležitostným přivýdělkem do tohoto limitu. V případě OSVČ platí pouze jedna výjimka, a to když v rámci kalendářního roku skončí v záporných číslech. To se pak povinnosti podat daňové přiznání nezbaví. Mějte také na paměti, že oněch patnáct tisíc korun je hodnocením příjmů, nikoli zisků po odečtení výdajové složky.

Příležitostný příjem bez živnostenského listu

Blíží se sezóna jarní sklizně ovoce a zeleniny a protože lidé rádi kupují produkty, které vyrostly v České republice a navíc s péči kvalitního zahrádkáře, můžete si prodejem plodů své práce poměrně slušně vydělat. Konkrétně v tomto případě navíc nemusíte vlastnit živnostenské oprávnění ani se zabývat daní z příjmů. Platí to však jen za předpokladu, že za jeden kalendářní rok nepřesáhnete limit 30 000 Kč. Pak se dani bohužel nevyhnete.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.