Jak vypadá trh s rekreačními objekty před letošním létem

Současná koronavirová epidemie prakticky přes noc změnila prázdninové plány velké části populace. Ačkoliv se nyní zdá, že dovolená u moře bude za jistých okolností možná, je zřejmé, že hlavní těžiště zájmu Čechů bude letos ležet doma. A protože Češi jsou národem chatařů a chalupářů, odráží se tento fakt ve zvýšeném zájmu o rekreační objekty.

Sázka na jistotu

Ministerstvo zahraničí se horečně snaží dojednat smlouvy o umožnění turistických cest našich občanů do několika typických dovolenkových destinací. O koupání v Chorvatsku nebo Řecku se ale rozhodne pravděpodobně až těsně před prázdninami, navíc bez záruky, že nedojde k opětovnému zhoršení situace. Není divu, že se za této situace řada lidí rozhodla letošní dovolenou strávit doma.

Výsledkem pak není jen zvýšený zájem o pobyty v penzionech nebo krátkodobé pronájmy chat a chalup, ale také poptávka po rekreačních objektech ke koupi. Zatímco tak zájem o městské byty výrazně klesá, chaty a chalupy jsou nyní hvězdami realitního trhu. Ačkoliv kompletní vyhodnocení bude možné udělat až zpětně, zatím se zdá, že meziroční nárůst zájmu o tyto objekty se bude řádově pohybovat v nižších desítkách procent.

Ceny letí vzhůru

Není potřeba formálního ekonomického vzdělání k tomu, aby bylo možné odhadnout vliv popsané situace na ceny nemovitostí pro rekreaci a odpočinek. Zvýšená poptávka žene samozřejmě cenu vzhůru. Pohyb tímto směrem navíc umocňuje i pokles nabídky, neboť mnoho majitelů chat, kteří je plánovali prodat, se kvůli současné situaci rozhodlo strávit na ní ještě toto léto.

ChalupaZdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Poptávka převyšuje nabídku

Zájem jednoznačně převyšuje nabídku a mnoho realitních kanceláří hlásí, že na jednu nemovitost mají často i více než deset zájemců. Ceny jsou samozřejmě různé a definuje je velikost objektu, jeho technický stav, poloha i velikost pozemku. Zájem je ale o objekty všech cenových kategorií, luxusní chalupy v ceně převyšující 10 milionů korun nevyjímaje.

Bude velmi zajímavé sledovat, jakým směrem se bude trh s rekreačními objekty ubírat, záležet bude na vývoji pandemické situace a také na tom, do jaké míry se díky nově nabyté zkušenosti změní naše zvyklosti a návyky.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.