Kdokoli může ve škole učit cokoli? Nejspíše ano

Platy učitelů

Bohužel. Situace ve školství je v tomto ohledu prapodivná. Pedagogů je poměrně málo a z některých šetření vyplývá, že ředitelé raději vezmou učitele zcela bez praxe, nikoli ty, kteří mají praxi dlouholetou. Nový zákon velí vcelku jasně a učit může fakticky kdokoli, což pro naše školství zrovna dvakrát výhrou být nemusí. Není se čemu divit. Spousta lidí si sice myslí, že jsou ti nejlepší učitelé, ale opak je mnohdy pravdou.

Nový zákon hovoří jasně

Může podle něj učit kdokoli, a to bez jakékoli praxe a vzdělání. Možnosti učení takovéhoto člověka jsou sice časově omezené, ale lhůta půjde beztak nějakým způsobem prodloužit. Vše budou efektivně řídit ředitelé. Ti by měli od 1. 1. 2024 ředitelé učitelům schvalovat jejich postupy a metody. Ředitel bude tedy jakýmsi velkoučitelem, který je kompetentní ve všech předmětech. To jsem osobně zvědavý, jak to všechno dopadne.

Nová krev ve sborovnách

Jasně, nové síly sborovny nepochybně potřebují, jelikož je učitelů stále nedostatek. Do budoucna do také nevypadá nejlépe, jelikož platy budou nejspíše stagnovat. Doby ministra Plagy jsou dávno pryč. Počítat je třeba s tím, že mnozí učitelé a učitelky zamíří také do předčasného důchodu. Ono taky nikdo moc nestojí o to, aby ředitel mající aprobaci matematika-fyzika mluvil třeba do hodin angličtiny nebo češtiny. O to pochopitelně žádný z učitelů nestojí a stát nebude.

Budování nového školství může začít u každého

Každý kritik školství by si měl uvědomit, že učit není až tak jednoduché. Nyní stačí vzít třeba jen dvě hodiny v jedné třídě za týden. Zkusit si to může opravdu každý. Předat mladým zkušenosti a znalosti rozhodně stojí za to. Mladí si to zaslouží a možná třeba vy přestanete kritizovat učitele, kteří aktuálně na školách učí. Mnozí si to bezesporu nezaslouží!

Zdroje info: Autor, https://valikova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=806261,  https://www.eduin.cz/clanky/nedostatek-ucitelu-zvlaste-prirodovednych-oboru-je-problem-ktery-je-nutne-resit-soustavou-opatreni/

Náhledové foto: Pixabay  

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.