Bude Facebook a Instagram v Evropě placený?

facebook

Ačkoliv již dávno není módním trendem a nové uživatele prakticky nenabírá, používá jej stále ohromné množství lidí a sociální síť generuje ročně 114 miliard dolarů. Pro Facebook, respektive pro společnost Meta, která jej provozuje, je jedním z nejvýznamnějších trhů EU. Právě tam, chce však nyní Meta Facebook a také Instagram zpoplatnit.

Co Meta plánuje? 

Mark Zuckerberg jakožto majitel Mety ani jiní členové vedení firmy plán na zpoplatnění služeb v Evropě zatím oficiálně nepředstavili. Deník The New York Times však získal informace o to, že právě tímto směrem se chce Meta tímto směrem ubývat. Vzhledem k tomu, že oficiální informace k dispozici nejsou, nezbývá nic jiného než spekulovat. Lze si představit, že Meta umožní provoz svých služeb v placeném režimu a bez reklam.

Případně s některými prémiovými funkcemi. Rozhodně nepůjde o úplné znemožnění používání Facebooku a Instagramu v režimu zdarma. Na stejné bázi funguje koneckonců třeba síť Elona Muska X, nebo služby jako YouTube či Spotify. O tom, kolik by takový zvýhodněný přístup měl stát však zatím nemá nikdo žádnou informaci. Pro společnost Meta je reklama v Evropské Unii zodpovědná asi za deset procent celkového obratu.

Facebook

Foto: Pixabay

Spory Mety a EU

Po severní Americe je EU pro firmu Meta druhým nejvýznamnějším trhem. Současně však spolu Meta a EU vedou několik právních spojů. V červenci 2023 dostala Meta od Nejvyššího soudu EU zákaz kombinovat osobní údaje uživatelů, které získala skrze své různé platformy. Základem rozhodnutí je opatrnost EU k soukromým uživatelům a jejich osobním datům. Právě proto, že nároky EU na zabezpečení platforem jsou tak vysoké, Meta v Evropě vůbec nespustila svoji novou sociální síť Threads, která má ambici nahradit Twitter.

Je dost možné, že plán na zpoplatnění Facebooku a Instagramu není ve skutečnosti motivován touhou po navýšení zisku, ale právě snahou o to, aby Meta přesvědčila EU o tom, že k osobním datům svých uživatelů přistupuje maximálně zodpovědně.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-meta-chce-zpoplatnit-facebook-a-instagram-v-evrope-40442333

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/meta-platforms-facebook-instagram-placene-verze-eu.A230902_072215_eko-zahranicni_nema

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.