Kdo má zájem? Musk hledá dobrovolníky pro testování čipů v mozku

elon musk

Hledají se dobrovolníci, kteří si nechají implantovat čip do mozku. Jedná se o klinický test, který v případě správného fungování by mohl pomoci více než milionům lidí. Kdo za tímto testováním stojí? Jaké podmínky by měl zájemce splňovat?

Jedná se o počin Elona Muska, respektive za tímto testováním stojí jeho startup Neuralink, jenž byl založen v roce 2016. Záměrem je pomoc mnoha lidem na světě. Pokud by implantovaný čip do mozku fungoval správně, pomohl by mnoha lidem k lepšímu životu. Je zamýšlen především pro osoby trpící paralýzou, mrtvicí či ztrátou zraku nebo sluchu.

Provedeny testy na zvířatech, teď je řada na lidech

Od založení Neuralink byly čipy opakovaně testovány na zvířatech, zejména na opicích a prasatech. Letos americký vládní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) svolil zapojit do studie člověka. Společnost promptně začala hledat vhodné dobrovolníky. Zájemci se tak mohou hlásit k testování od letošního září. Přestože zájemců jsou údajně tisíce, tak stále se hledají ochotní jednotlivci. Jde o to, že pro tento experimentální test v podobě zavedení čipu do mozku je třeba chirurgicky odstranit část lebky. A to už přece jen není každý ochoten podstoupit.

Vhodní dobrovolníci aneb podmínky pro zájemce

Společnost Neuralink preferuje lidi, kteří trpí paralýzou všech čtyř končetin, ať už kvůli poranění míchy, nebo amyotrofické laterální skleróze. Cílem je pomoci lidem s neurologickými poruchami. Vize je taková, že tito lidé by se mohli opět věnovat činnostem, jako je psaní zpráv, hraní her. Jen místo rukou a nohou by jim k tomu měla stačit pouze síla vlastních myšlenek. Nyní se hledají dobrovolníci. Klinické testování by mělo být uskutečněno v příštím roce. Společnost má v příštím roce v plánu implantovat čip do mozku 11 dobrovolníkům. Do roku 2030 by pak měl být čip implantován více než 22 tisíc lidem.

Operace bude prováděna robotem

Odstranění části mozku bude ze začátku provedena lidským chirurgem. Robot do místa jen implantuje čip s polymerovými vlákny sloužící k propojení technologie s mozkem. Do budoucna se předpokládá, že by se celý zákrok obešel bez lidského zásahu. Dle zkušeností s testováním na zvířatech by měla celá operace trvat jen pár hodin. Společnost však pracuje na tom, aby se vše ještě více zefektivnilo a zrychlilo.

Zdroj: https://echo24.cz/a/Hy2cT/zpravy-svet-elon-musk-hleda-dobrovolniky-na-testovani-cipu-neuralink

https://www.euro.cz/clanky/neuralink-elona-muska-planuje-pristi-rok-implantovat-mozkove-cipy-prvnim-lidem-podle-bloombergu-se-hlasi-tisice-zajemcu/

Náhledové foto: Pixabay