Premiér Fiala podle Karla Havlíčka cíleně lže, ceny energií nevzrostou jen o jednotky procent

Karel Havlíček

Předseda stínové vlády varuje před tím, že jeho strana vyvolá peklo. Mnohou přijít obstrukce a třeba i hlasování o nedůvěře v tuto vládu. Tedy v případě, že se postoj současné koalice k informacím o energiích nezmění. Pravda je taková, že aktuálně premiér Petr Fiala pouze chlácholil širokou veřejnost v tom smyslu, že se ceny energií zvýší pouze v jednotkách procent. Karel Havlíček hovořil v rozhovoru pro iDnes.cz o tom, že jde o cílenou lež. Celá pravda nebyla vyřčena a vysoké ceny energií poškodí ekonomiku.

Některým firmám vzrostou výdaje za energie až trojnásobně

To by bylo pochopitelně smrtící. Karel Havlíček hovořil o tom, že mají k dispozici propočty. Ty si podle něj dokázali obstarat i přesto, že nedisponují tak velkým množstvím úředníků a odborníků jako vláda. Zhruba u 40 % domácností se bude jednat o jednotky procent. U 35 % o nízké desítky procent. Jde o domácnosti, které mají fixované ceny těsně pod stropem, případně fixovali v roce 2022. 15 % domácností ale zaznamená nárůst o desítky procent, což už bude alarmující. U určité skupiny firem bude nárůst cen dvojnásobný až trojnásobný. To už bude opravdu vážné.     

Vláda podle Havlíčka lže a nevysvětluje

Bývalý dvojministr Babišovy vlády mimo jiné také hovořil o vlastní roli. Oni jako stínová vláda jsou pouze jakýmsi zprostředkovatelem mezi většinou obyvatel v České republice, kteří mají na věc podobný názor. Prý už i některým vládním fanouškům padá brada. Vláda podle něj neplní sliby, které dala před volbami. Mimo jiné prý půjdou i za samotným prezidentem a zkusí prakticky všechno.

Peklo podle Havlíčka? Obstrukce a hlasování o nedůvěře, které ale nemá šanci

Opozice to možná myslí skutečně dobře, nicméně prostředky, které využívá, jsou tristní. Třeba takové Babišovo nekonečné vystoupení ve Sněmovně a obviňování všech, kteří se mu nelíbí, skutečně k ničemu nepovede. Takovéto obstrukce jen degradují opozici a názory, které třeba stojí za to. Havlíček už nyní ví, že nedůvěra fakticky nemá šanci. Přesto se hlasování nejspíše uskuteční a bude se opět mrhat časem. Možná by měl bývalý pan ministr raději jezdit častěji kontrolovat nové železniční budovy, jejichž stavba pochopitelně začala za jeho působení. Rád se jimi chlubí.   

Zdroj: Autor, sociální síť X, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/havlicek-ano-energie-obstrukce-fiala-vlada-emisni-povolenky.A231115_195934_domaci_svm, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-zvysi-se-cena-elektriny-sikela-je-v-tom-az-po-usi-kritizuje-havlicek-238891

 Karel Havlíček při kontrole jedné ze železničních staveb: Náhledové foto Karel Havlíček/ sociální síť X

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.