Již v polovině října mohou Spojeným státům dojít peníze

01_USA

Ve Spojených státech hrozí, že federální vládě dojde někdy mezi 15. říjnem a 4. listopadem hotovost. V tu chvíli nebude mít peníze na fungování sociálního systému, platy státních zaměstnanců včetně vojáků, provoz národních parků apod. Situaci jako je tato si Američané dobře pamatují již z dřívějších let, došlo k ní např. v roce 2011. To, jak se bude situace vyvíjet dál, záleží na tom, zda zákonodárci zvýší tzv. dluhový strop, limit toho, co si mohou Spojené státy půjčit. V roce 2011 k dohodě na poslední chvíli došlo, jak to ale bude nyní, za zcela změněného politického klimatu?

Patová situace v americkém Kongresu činí černé scénáře reálnými

Republikáni a Demokraté v dvoukomorovém Kongresu nevykazují žádné známky pokroku ve snaze o prolomení patové situace ohledně zvyšování dluhového limitu. To omezuje schopnost vlády půjčovat si peníze na úhradu svých účtů a tako nefunkčnost Kongresu znamená, že Spojené státy jsou potenciálně méně než měsíc od toho, co by tentokrát mohlo podle řady ekonomů znamenat katastrofální ekonomický šok.

Pokud se obě strany nedohodnou, americká vláda nezaplatí kritické účty, které budou splatné v polovině října a na které spoléhají miliony Američanů, od vojenských výplat a důchodových dávek až po příspěvky na děti.

Spojené státy ve skutečnosti oficiálně překročily svou zákonnou dluhovou hranici již koncem července. Ministerstvo financí zatím využívá „mimořádných opatření“ k omezení či oddálení investic a odvrácení platební neschopnosti. Je to ale pouze dočasné řešení a čas pro něj pomalu utíká.

Pokud Kongres nezasáhne, Spojené státy se ocitnou na nezmapovaném území.

01_dolar

Foto: Pixabay

Co skutečně hrozí?

Pokud by Spojené státy překročily dluhový limitu 15. října, jak říká jeden z odhadů, Ministerstvu financí by do poloviny listopadu chybělo k uhrazení všech účtů zhruba 265 miliard dolarů a asi 40 procent dlužných peněz by zůstalo nezaplaceno.

Ze dne na den by se plnění plateb za důležité federální programy stalo nemožným, týkalo by se to sociálního zabezpečení, zdravotního pojištění, armádních platů apod. Americké Ministerstvo financí již uvedlo, že pro případ překročení dluhového stropu nemá žádný oficiální krizový plán.

V zásadě platí, že Ministerstvo financí by se mohlo pokusit některé platby upřednostňovat platby, tj. platit některé účty a jiné ne. Mohlo by také platby pozdržet a poté vždy provést platby, jakmile bude mít k dispozici dostatek peněz na pokrytí plateb za celý den.

Obě tyto situace by však přinesly právní a logistické problémy a velmi pravděpodobně by silně otřásly finančními trhy.

V minulosti se obě strany dokázaly vždy dohodnout. V nedávné době, kdy měli v Kongresu většinu Republikáni, Demokraté jim bez problémů pomohli doplnit potřebné hlasy (je potřeba více, než prostá většina). Zdá se však, že tentokrát to bude do poslední chvíle opět drama.

Zdroj informací: https://www.nytimes.com/2021/09/24/business/us-debt-limit-timeline.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.