Česko – pátá nejlepší země pro přežití firem

02_prace

Často se negativně hodnotí situace v Česku ohledně firem a dobrého prostředí pro jejich rozvoj. My se dnes však podíváme na pro někoho možná překvapující statistiku. Česká republika je totiž dle průzkumu pátou nejlepší zemí ohledně přežití firem v rámci prvních pěti let jejich existence. Pojďme se podívat na detaily.

Statistika Money.co.uk

Tato čísla vycházejí z vyhodnocených dat webu Money.co.uk. Tato data poukazují na to, že v posledním roce, zejména kvůli pandemii, zažívají zejména malé firmy nelehké časy. Přesto však dle webu více lidí, kvůli většímu času doma, mělo možnost promyslet si plány do budoucna a začít podnikat v malých a perspektivních projektech, které jsou méně náchylné na krize, které jsme zažily v posledních dvou letech. Země se již v době před pandemií a dnes ještě více zamýšlejí, jak pomoci takzvaným mikro-byznysům, tedy firmám a projektům s méně než deseti zaměstnanci. Protože je zde tedy zvýšený počet takových nových menších firem, je dobré se podívat, které země jsou pro nové firmy nejpřívětivější.

Jak je na tom Česko

Česko je tedy, jak bylo již výše zmíněno, pátou nejlepší zemí ze států, které studie webu Money.co.uk sledovalo. Data ukazují mikro-byznysy, které vznikly v roce 2013, poté kolik z nich přežilo do roku 2018. Nakonec lze sledovat procentuálně vyjádřenou hodnotu úspěšnosti, či chcete-li míry, do jaké nové mikro-byznysy přežijí v prvních pěti letech. V Česku vzniklo v roce 2013 8680 mikro-firem. Z nich 5533 přežilo do roku 2018, což dělá úspěšnost asi 64 %. Díky takové úspěšnosti se řadíme na páté místo z celkem 28 států Evropské unie.

Kde je situace nejlepší?

Na prvním místě se umístila Francie. Z více než 45 tisíc nových byznysů přežilo o deset tisíc méně, což představuje 75% úspěšnost nových mikro-firem. Těsně za Francií je Švédsko. Zde se „narodilo“ přes 17 tisíc nových malých firem a přežilo jich více skoro 13 tisíc. Švédsko má tedy úspěšnost 73 %. Pro někoho možná překvapivé umístění na třetí pozici, avšak je zde Slovensko s 70% úspěšností, přičemž počty jsou velmi podobné s těmi švédskými. Ohledně obyvatel je však Švédsko dvakrát větší zemí. Mezi třetím Slovenskem a pátým Českem je ještě Nizozemsko, které se usadilo na čtvrté pozici.

Které země propadly

Data ukazují čísla z 28 států Evropské unie. Teď je tedy čas podívat se na ty státy, které se již tak lichotivě neumístily. Na posledním místě je Dánsko. Zde přežilo do roku 2018 jen 42 % malých firem, které byly založeny v roce 2018. Podobné míry mají také Spojené království (43 % přežití), Polsko (44 % přežití), Island (45 % přežití), Turecko (46 % přežití) a Německo (47 % přežití).

Zdroj: https://www.money.co.uk/business-loans.htm
Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.