Starobní důchod

Jakými způsoby šetřit na penzi?

Penze. Někomu se může zdát, že ho od ní dělí ještě velice dlouhá doba. Možná tomu tak opravdu bude. Odchod do důchodu se postupně pořád oddaluje. I když byl zastropován na úroveň 65. roku života, pořád se jedná o dlouhou dobu. Je tedy opravdu teď zbytečné řešit penzi? Nikoliv! Pokud nezačnete šetřit již v produktivním věku, můžete se poté na stará kolena divit. Podívejte se, jak můžete spořit na váš důstojný důchod.

Když startujeme kariéru

Pokud řešíte začátek vaší pracovní kariéry po absolvování některého z několika stupňů vzdělávacího sytému, určitě se zamyslete i nad možností startu šetření prostředků na důchod. Jste totiž v nejlepším výchozím postavení a to, jak se budete na stáří mít, ještě můžete téměř stoprocentně ovlivnit. Pokud si například přejete důchod ve výši minimálně 20 tisíc korun měsíčně, musíte začít přemýšlet, kde tyto prostředky vzít. Vezměme v potaz odhad, že váš důchod od státu může činit nějakých 8 tisíc korun měsíčně. Při jednoduchých počtech, kdy počítáme, že peníze budete chtít mít do 90 let, budete potřebovat cca 2,5 milionu. Výhodou pro vás je, že začnete své spoření řešit včas. Výhodné je kombinovat státem dotované penzijní spoření a investice do podílových fondů. Tato kombinace dává reálnou šanci na naspoření oné potřebné částky.

Již v pokročilém věku si chcete zajistit lepší penzi

V případě, že jste již starší, je to drobná nevýhoda. Nemáte na spoření tolik času. I tak ale nemusíte ztrácet hlavu. Platíte-li si již doplňkové penzijní spoření, můžete si i tak ještě něco přilepšit. Stačí v rozpočtu najít obnos, který jste ochoten spořit. Ten vám poté může vydělat. Tímto obnosem můžete například zvýšit měsíční příspěvky do stávajícího DPS. Můžete najít také jiné způsoby investicí s malým rizikem. Například podílové fondy, nebo například založení stavebního spoření se státním příspěvkem. Platí ale, že ve vyšším věku je lepší méně riskovat. Kombinace jistoty ve formě stavebního spoření a DPS by mohlo být dobré a výnosné bez většího rizika.

Zásady tvorby rentu pro důchod

A jak tedy vytvářet rentabilní obnos peněz? Dobré je plánovat již dlouho dopředu váš důchod a jeho financování. Dále je lepší volit u investičních produktů dynamické strategie při dlouhé době spoření a naopak při kratších obdobích se spokojit s nižšími úroky, ale také menším rizikem. Dobré je také upravovat si vámi zasílané platby. Dobré je zohledňovat vaše možnosti a příjmy, ale také například inflaci. Nejhorší je, když se vám na spoření odemknou peníze, které v nemají takovou hodnotu, jakou by měli v době, kdy jste zakládal produkt. Dobré je také nespoléhat se na státní důchod a počítat s negativními scénáři a posledním tipem je diverzifikace vašeho portfolia. Opět snižujete riziko.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *