Jaké nové úseky dálnice se příští rok otevřou

dálnice

Dobudování dopravní infrastruktury, především pak páteřní dálniční sítě včetně dokončení Pražského okruhu je jednou z priorit, kterými se zaštiťují vlády prakticky od devadesátých let. Rok 2010 mě být tím, kdy Česko a jeho ekonomika získají jeden ze základních předpokladů růstu a rozvoje. Dnes, o třináct let později stále chybí stovky kilometrů dálnic i významné části zmíněného pražského okruhu. Současná vláda proto hodlá v příštím roce mimo jiné podstatně navýšit rozpočet Ředitelství silnic a dálnic a zrychlit tak tempo výstavby, která by měla směřovat k tomu, že páteřní síť bude dobudována v roce 2033.

Letošní přírůstky

V letošním roce by mělo přibýt celkem 16 kilometrů nových dálnic. Obchvat Loun na dálnici D7 již letos zprovozněný byl, přibyde i úsek stejné dálnice u Chlumčan. V roce 2024 má však tempo výstavby nových úseků významně zrychlit. V příštím roce by mělo být zprovozněno celkem 114 km nových dálnic a v letech následujících chce vláda toto tempo udržet.

dálnice

Foto: Pixabay

Je samozřejmě jasné, že takovýto plán vyžaduje odpovídající financování. Státní fond dopravní infrastruktury bude v roce 2024 hospodařit s rozpočtem 150,5 miliard korun. I to, je však málo, pokud vezmeme v potaz, že ke splnění plánu dobudovat dálniční síť do roku 2033 by bylo potřeba 2,8 bilionů korun. To je více než jaké jsou roční výdaje celé České republiky. Česká republika navíc prospala v minulých letech dobu, kdy byla Evropská Unie ochotna financovat výstavbu silniční infrastruktury.

PPP přístup jako řešení nedostatku financí

Vláda chce proto častěji využívat tzv. PPP přístup, který zapojuje soukromé investory. Tímto způsobem se mimochodem již nyní staví 32 km dálnice D4 v úseku Příbram – Písek. V současné době se staví 178,7 km nových dálnic a 87,3 km silnic první třídy. I při zapojení nových systémů financování a navyšování rozpočtů je však podle odborníků termín 2033 velmi ambiciózní a obtížně splnitelný.

Zdroje informací: https://cnn.iprima.cz/150-kilometru-novych-dalnic-se-otevre-v-pristich-trech-letech-podivejte-se-kde-to-bude-187994

https://www.denik.cz/ekonomika/dalnice-2024-novinky.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.