Jaké jsou metody vymáhání dluhu

Konsolidace hypoték

Dluhy představují velmi nepříjemnou záležitost pro každého z nás a jejich umoření bývá většinou neskutečně složité. To samé ale platí i o vymáhání samotných pohledávek. Většina společnosti dokáže nabídnout zajímavé podmínky, nicméně o to tvrdší je právě v momentu, kdy dlužník své závazky není ochoten splácet. Pokusme se tedy přesně podívat na možnosti vymáhání dluhů, kterých je dnes celá řada. Jen tak se totiž dozvíme něco o tom, jakým způsobem třeba i z vás může poskytovatel finančních služeb peníze vymáhat.

Upomínky na začátku

V první fázi, když dlužník nesplácí své závazky, musí nutně přijít zasílání upomínek na jeho stávající adresu. Právě upomínky mají sloužit jako metoda k tomu, aby dlužník přistoupil k zaplacení dlužné sumy. Jedná se o způsob, který je jaksi nutný, nicméně není v žádném případě nějak výrazně efektivní. Naopak mnozí dlužníci i opakované výzvy dokážou ignorovat a spíše se jim smějí než cokoli jiného. Vychází z názoru, že pokud je někdo upomíná, nemůže se v podstatě vůbec nic stát. Bohužel mají fakticky pravdu.

Podání žaloby na dlužníka

Nejčastěji vymáhají dlužníci finanční prostředky prostřednictvím soudu. Konkrétně podají žalobu na zaplacení přesné dlužné sumy. Poté, co rozsudek nabude právní moci, musí dlužník finanční prostředky do pouhých třech dnů bezpodmínečně zaplatit. Dnes se věci mají tak, že si věřitel jednoduše najme konkrétní právní kancelář, která vše okolo vymáhání pohledávek soudní cestou řeší za něj.

Exekuce a jiné metody

Pokud již na samotného dlužníka neplatí vůbec nic, je na řadě klasická exekuce. Jinými slovy, věřitelé se svých pohledávek dočkají v nemovité podobě. Získají nemovitost, která se dá zpeněžit, a oni dostanou jim náležící díl finanční částky, kterou jim dlužník či více dlužníků nesplácí.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.