Výhody a nevýhody předčasného odchodu do důchodu

Slovo důchod je skloňováno nejen samotnými penzisty v podstatě každým dnem. Není se čemu divit, jelikož spousta lidí dnes po kvalitním odpočinku v důchodovém věku touží. Pobírat penzi lze ale i mnohem dříve, a to díky instituci předčasného důchodu. Ta nabízí možnost pobírání finančních prostředků i v době, kdy se ještě člověk nedostane do věku, který by jej opravňoval k pobírání starobního důchodu. Předčasný důchod ale nemusí být tak výhodný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jaké jsou tedy jeho plusy a mínusy?

Plusy předčasného důchodu

Hlavní výhodou předčasného důchodu je možnost pobírání finančních prostředků, bez toho aniž byste museli pracovat. Prostě si pouze zažádáte na Českou správu sociálního zabezpečení a předčasný důchod vám bude zařízen. Vy tak budete moci být doma a užívat si peněz, které vám právem patří a budou vám pravidelně každý měsíc zasílány na vaše bankovní konto. Vše v podstatě funguje jako klasický důchod. Rázem získáte velké množství volného času.

Mínusy předčasného důchodu

Hlavním mínusem je fakt, že předčasné důchody jsou poněkud nižší, než je tomu u těch standardních starobních. Mnohdy se jedná o markantní rozdíl. Pokud jste tedy zaměstnaní a potřebujete vydělávat určitý finanční obnos na zaplacení vašich pravidelných nákladů, rozhodně do předčasného důchodu nechoďte! Mohli byste takto přijít o značnou část příjmů.

Vyplatí se tedy předčasný důchod?

Za předpokladu, že momentálně dlouhodobě nemůžete sehnat adekvátní práci a v podstatě se vám to prakticky ani nepodaří, se předčasný důchod vyplatí. Na rozdíl od podpory v nezaměstnanosti, nebo nejnižších dávek v sociální nouzi, budete mít vcelku solidní příjem, z něhož se bude dát žít. Vy tak budete mít jakousi jistotu v tom, že v pokročilém věku nebudete finančně strádat i tehdy, když nebudete mít práci.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.