Jak zjistit svůj dluh na zdravotním pojištění

Pravidelné odvody na zdravotním pojištění jsou povinnou daní pro všechny zaměstnance, OSVČ, státní pojištěnce i OBZP. Nevyhne se jim zkrátka nikdo. Někdy ovšem vinou nepozornosti nebo krátkodobého nedostatku peněz může dojít k tomu, že zdravotní pojišťovně dlužíte nějaké peníze na splátkách. Jak a kde tyto informace zjistím? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Informace jsou většinou k dohledání v seznamu dlužníků

Ke dluhu na zdravotní pojišťovně můžete přijít jako slepí k houslím. Stačí zapomenout na jednu měsíční splátku, poslat menší obnos peněz, než kolik je pro daný rok stanoveno, nebo chybně vyplnit důležité údaje a problém je na světě. Nejhorší přitom je, že o dlužné částce se po čas celého roku nemusíte vůbec dozvědět až do doby, kdy vám přijde každoroční přehled o platbách a pohledávkách.

Svou platební morálku si můžete snadno ověřit nahlédnutím do jednoho ze seznamů dlužníků, které jsou volně k dispozici na internetu. S těmi však spolupracují pouze tři zdravotní pojišťovny na území České republiky, konkrétně Všeobecná zdravotní pojišťovna, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR a Odborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Za osobní návštěvu pobočky zdravotní pojišťovny nic nedáte

Pokud vaše pojišťovna neposkytuje údaje ve veřejných registrech dlužníků a nebo uvedeným údajům na internetu jednoduše nevěříte, určitě není na škodu navštívit nejbližší pobočku a zeptat se jednoho z pracovníků. Tam můžete bezplatně zažádat o vyúčtování pojistného k danému dni, navíc je úkon proveden na počkání. Jestli je vše v pořádku, každá pojišťovna vám na žádost vydá potvrzení o bezdlužnosti.

Za předpokladu, že určitou sumu zdravotní pojišťovně opravdu dlužíte, je zapotřebí své pohledávky co nejdříve splatit. Za každý kalendářní den vám totiž naskakují penále 0,05 % z dlužné částky a pojišťovny mohou peníze vymáhat dokonce i formou exekuce. Většinou se však dá rozumně domluvit na splátkovém kalendáři a navíc zažádat o prominutí úroků, pokud k dluhu došlo omylem. Jestli ovšem pojišťovna s prominutím penále vyjde vstříc, se liší případ od případu.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.