Jak vykrádají účty? Lup internetových zlodějů přesahuje miliardu ročně

Kyber zločin

Podvody na internetu se šíří doslova raketově. Důkazem toho budiž i fakt, že kyberzloději jsou schopní ukrást ročně více než jednu miliardu korun. Každý den tak připraví o peníze zhruba nějakých 50 lidí. Co půlhodina, to jeden okradený člověk. Tato statistika je neúprosná a velmi deprimující. Podvody mají často hodně podobný rukopis. Jaký? Na to se podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Inzertní servery jako semeniště kyberzločinu

Proč tomu tak je? Důvod je vcelku jasný. Jsou neskutečně oblíbené. Lidé si tady za výhodnější cenu prodají takřka cokoli. Podvody fungují ale fakticky neustále stejně. Pokud někomu vyplníte číslo karty a další detaily, pak vám dokáže vysát konto doslova expresně. Podvodníci to dělají tak, že si od vás něco chtějí koupit a slibují platbu online. Pokud jim dáte data, už jim nestojí v cestě nic. Podle dat České bankovní asociace přijde okradený člověk v průměru o 161 500 korun.

Kde peníze končí a kde se nejvíce krade?

Expresní platby mají vcelku jednoznačný směr. Míří do zahraničí nebo do peněženek fungujících v oblasti kryptoměn. Majitele takovýchto peněženek nelze dohledat. Hospodářská kriminálka tak fakticky nemá šanci. Policie se zmiňuje o tom, že nejvíce podvodů hrozí na nejznámějších bazarech, mezi které se řadí třeba Marketplace nebo Vinted. Jinak podvodníkům také skvěle slouží aplikace WhatsApp. Jejím prostřednictvím prosí o zadání údajů týkajících se karty.

Vishing jako vyšitý

Ano, takto se nazývá typ podvodu, kdy pachatel volá svým obětem. Po telefonu se snaží z lidí vytáhnout data týkající se jejich platebních karet. Klasicky její číslo a CVC kód či datum platnosti. Když data získá, z účtu vybere všechno. Podobně funguje i spoofing, kdy zloději využívají podobných telefonních čísel jako známé instituce nebo poradny. Velmi nepříjemné jsou i podvody, kdy je lidem podstrkována falešná platební brána. A jaká je tedy základní obrana? Nesdělovat žádná citlivá data o svém účtu nebo kartě.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/internet-podvod-zlodeji-penize-ucet-karta-inzerce-kyberbezpecnost.A221004_161124_domaci_albe?zdroj=otvirak

https://www.policie.cz/clanek/vishing-a-spoofing.aspx

https://www.e15.cz/finexpert/investujeme/kyberzlocinci-se-letos-zameri-na-trh-s-kryptomenami-1386684

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.