Jak správně převážet psa v autě a jaké hrozí pokuty

pes

Psí parťák, který s vámi sdílí vaši dalekou cestu si zaslouží mít převoz autem stejně bezpečný jako vy. Pokud psa necháte v autě volně pobíhat, může to ohrozit na životě nejen vašeho psího miláčka, ale i vás. Naučte se proto vozit psa v autě bezpečně. V opačném případě můžete inkasovat i pokutu.

Pes v autě

Psi jsou často neposední a za jízdy vystrkují i hlavu, nebo se vysunují z okna do půli těla ven. V takových případech jsou na vině především řidiči. Auto a jeho rychlost, ale i časté změny směru jízdy, jsou pro psa nebezpečné. Pes je během cesty vystaven nemalým rizikům, které pro něj samotného nemusí skončit dobře. Prudké zabrzdění, nebo dokonce smyk může stát psa zdraví, nebo dokonce i život. Mějte proto pro psa vyhrazené místo v autě a jezděte bezpečně.

Nezapomínejte ani na to, že větší psi dosahují občas i váhy dospělého člověka. Je proto důležité takového psa dostatečně fixovat. V opačném případě se z něj stane v případě havárie smrtící projektil velké ráže.

pes

Foto: Pixabay

Kam umístit psa?

Pokud psa převážíte v interiéru vašeho vozidla, pořiďte psovi speciální postroj k upínači bezpečnostního pásu. Při prudkém zbrzdění tak bude váš pes bezpečně fixovaný a vy se nebudete muset o něj strachovat, nebo ho dokonce hledat někde i pod sedačkou.

Postroj na převoz se ale hodí spíš pro menší plemena, rozhodně se do něj však vyplatí investovat. Pořídit ho můžete i za pár stovek. Běžný postroj na procházky raději k těmto účelům nepoužívejte, není na to stavěný a není dostatečně silný a bezpečný.

Většího psa lze vozit v kufru. Má to však ale háček. Interiér vozidla by tomu měl být řádně přizpůsoben. Instalovat můžete do auta například mříže nebo sítě, která prostor od kufru v zavazadlovém prostoru bezpečně oddělí. Pro komfort vašeho psa můžete použít i deku, kterou lze v místech, kde pes leží rozložit. Ideálním řešením pro převoz psa jsou potom přepravky, do kterých psa můžete bezpečně ukotvit.

Za nedodržení těchto pravidel hrozí nemalá pokuta. Policie vám může udělit pokutu až ve výši 2000 Kč.

Zdroje informací: https://www.garaz.cz/clanek/jak-bezpecne-prevazet-psa-v-aute-21003220

https://autemdo.cz/5-tipu-jak-prevazet-psa-v-aute/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.