Hodnotu Apple snížily restrikce zavedené v Číně

apple

Není to ani měsíc, kdy společnost Apple zveřejnila své výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí. Chytrým telefonům iPhone se příliš nedařilo, a překvapivě tak držely akcie firmy MacBooky a tablety iPad. Jako jediný v porovnání s konkurencí si totiž připsal zvýšený odbyt svých výrobků. O poznání lépe na tom byly streamovací služby Apple TV, které pomáhaly lepit finanční ztráty. K tomu ještě samotný představitel společnosti Tim Cook přiznal, že investoval do výzkumu AI.

Mohutná ztráta během pár dní

Za pár dní budeme také svědky Wonderlustu, kde budou představeny nejnovější novinky, chystaný iPhone 15 a další novinky v oblasti chytrých hodinek. Tyto kroky vedly společnost k výrazné investici, aby mohla dosáhnout pokroku v této oblasti. Co ale Apple nečekal, tak náhlý odliv uživatelů v Číně. Může za to konkrétně vláda Čínské lidové republiky. Ta zakázala vládním úředníkům používat chytré telefony iPhone a hodlá tyto zákazy rozšířit i mezi další instituce spojené s vládou. Tržní hodnota Apple klesla o téměř 200 miliard dolarů za pouhé dva dny.

Čekají společnost horší časy?

Čína patří mezi největší zahraniční odběratele. Čínské tržby představovaly zhruba pětinu zdrojů příjmu firmy. Podle výsledků analýzy, kterou provedla firma TechInsights se odhaduje, že v minulém kvartálu se v Číně prodalo více iPhonů, jak v USA. Zajímavostí je, že většina iPhonů se vyrábí právě v Číně. Apple dosud hrál velmi důležitou roli v pekingské ekonomice. Původně zde panovaly bezpečné podmínky před vládními omezeními. Podle ale posledních dnů to spíše vypadá, že tamní vláda mění postoj.

Jedná se o promyšlenou akci?

Wall Street Journal napsal, že ve středu manažeři informovali své zaměstnance prostřednictvím zprávy nebo při setkání. Jednalo se především o úředníky ústřední vlády. Další den, tedy 7. září 2023 se zákazy rozšířily na státem podporované firmy, včetně energetického gigantu PetroChina. Ten zaměstnává miliony pracovníků. Potencionální zákaz přichází v dobu, kdy se chystá vydání nového špičkového čínského chytrého telefonu společnosti Huawei.

Zdroj: https://edition.cnn.com/2023/09/07/investing/apple-stock-iphone-china-ban/index.htmlhttps://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/cina-zakazala-urednikum-iphony-hodnota-applu-se-kvuli-tomu-snizila-o-200-miliard-dolaru-1410382

Náhledové foto: Pixabay