Jak se to má s peněžitou pomocí v mateřství při studiu

Většina lidí se při plánování budoucnosti drží předem stanoveného žebříčku hodnot. Na prvním místě je bezesporu dosažení potřebného vzdělání, na místě druhém pak budování kariéry. Bronzovou medaili získává realizace vlastního bydlení a „hvězdnou čtyřku“ pak uzavírá rodičovství. Někdy se ovšem věci bohužel nedějí podle plánů a těhotenství při studiu může všechno pořádně zkomplikovat. Jak je to například s peněžitou pomocí v mateřství, pokud ještě studujete? Máte na ni vůbec nárok? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Žádost o peněžitou pomoc v mateřství

Obecný postup je pro všechny nastávající maminky v podstatě shodný. Proces podání žádosti o peněžitou pomoc v mateřství začíná u vašeho gynekologa. Ten vydává speciální formulář, jehož součástí je předpokládaný termín porodu i unikátní podpis lékaře. Formulář si můžete vyzvednout také na pobočce okresní správy sociálního zabezpečení.

Vy jako budoucí matka si v dokumentu dále stanovíte, jestli na mateřskou hodláte nastoupit začátkem osmého nebo začátkem šestého týdne před termínem porodu. Dále také uvedete, jestli chcete dostávat mateřskou formou složenky nebo převodem na bankovní účet. Tím ovšem obecná roviny končí a nastupuje ta, která se liší podle konkrétní situace.

Mateřská dovolená při studiu

Jestli se momentálně nacházíte někde uprostřed studia a čekáte miminko, bohužel se vás mateřská dovolená netýká. Pokud se naopak blíží termín ukončení studia střední, vyšší odborné nebo vysoké školy, můžete v sobě i nadále živit naději na pobírání peněžité pomoci v mateřství. Na tu však dosáhnete pouze v případě úspěšného dokončení daného studia a podniknete další důležité kroky.

Nabízí se v podstatě jen dvě možnosti. Vy jako budoucí matka musíte začít pracovat nebo podnikat s tím, že za sebe budete hradit nemocenské pojištění. Doba studia se vám posléze započítá do doby odvádění nemocenského pojištění. Na okresní správě sociálního zabezpečení je zároveň potřeba doložit kopii dokladu o ukončení studia (výuční list, maturitní vysvědčení, diplom, atd.).

Druhou variantou je to, že podnikáte nebo pracujete již v průběhu studia a tudíž máte na peněžitou pomoc v mateřství samozřejmě okamžitý nárok. Stejně jako v předešlém případě je však podmínkou úspěšné dokončení vzdělání. Když jednu z těchto možností splníte, máte vyhráno a podmínky se pro vás od ostatních nijak zásadně neliší.

Co dělat, když na mateřskou nemáte nárok

Pokud vám úřady nepřiklepnou mateřskou dovolenou, je to pro studentku bez příjmů samozřejmě velký problém a zásad do rozpočtu. Není ale potřeba zoufat. Máte totiž nárok alespoň na pobírání rodičovského příspěvku, který bude v příštím roce pravděpodobně stanoven na 300 000 Kč. Maximální měsíční příspěvek pak vzroste na 10 000 Kč, což sice není bůhvíjak oslnivé, ale určitě je to lepší než nic. Nemyslíte?

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.