Jak při online nákupech nenaletět

Blíží se svátky, a to tradičně větší i větší objem nákupů přes internet. V dnešní koronavirové době to bude platit dvojnásobně. Právě proto se dnes budeme věnovat tématu bezpečnosti při online nákupech. Jak si objednat zboží na e-shopech, ale zároveň nenaletět podvodům?

Recenze na prodávajícího

Znáte to. Hledáte určité zboží a ve srovnání cen na internetu vám jako nejlépe hodnocený vyjde e-shop, který neznáte a nikdy jste o něm neslyšeli. Na co pozor? Určitě se podívejte zejména na recenze tohoto určitého prodejce. Například na serveru, který vám srovnává internetové ceny a doporučil vám právě tento e-shop. Hledejte dále na internetu, zda jde o ověřený a spolehlivý web. Pokud zadáte do vyhledavače jméno prodejce, měly by vám rychle vyjet reakce na tento e-shop. Je-li jich mnoho negativních, zpravidla budou ve výsledcích poměrně vysoko. Nepřehlédněte je.

Pozor na platební údaje vaší karty

Pokud po vás bude chtít internetový obchod údaje pro platbu včetně čísla karty a bezpečnostního kódu na zadní straně, pak je něco hodně v nepořádku. Do registračních formulářů toto neplatí. Pokud po vás e-shop toto chce, určitě nikam nic nezadávejte. Správný postup, který je obvyklý u seriózních a ověřených e-shopů je ten, že tyto údaje zadáváte až při platbě (pokud platíte kartou) a jen prostřednictvím bezpečné platební brány, která pracuje v kooperaci s vaší bankou.

E-shopy mimo EU

Dnes není problém ani koupit zboží z jiné země než z Česka. Pokud nakupujete zboží malé hodnoty ze známých webových portálů mimo EU, pak není žádný problém. Jde-li však již o větší částky a platby, vězte, že mohou nastat problémy a zásilka se může protáhnout. Stejně tak je možné, že si připlatíte za celní řízení. Toto je vždy nutné sledovat při objednávce v podmínkách a informacích e-shopu.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.