Jak efektivně pojistit děti?

Rodina

Pokud přemýšlíte nad úrazovým a životním pojištění vašich dětí, určitě oceníte tipy, které zde nabízíme. Co je u dětí zbytečné pojištění a u čeho klást větší důraz? Pojďme se společně podívat na to, co je u dětského pojištění stěžejní a co naopak nestojí za připojištění.

Jednotlivá připojištění

Mnoho lidí vlastně neví, co od dětské pojistky očekávají. Často se přeceňují rizika, která ale dítěti reálně nehrozí a podceňují se ta pravděpodobnější. Nejčastější chybou je, že děti bývají pojištěni pro případ smrti. Ač je toto riziko nejděsivější, pragmaticky řečeno – neexistuje žádné finanční riziko spojené s jejich smrtí. Naopak žádné peníze nemohou kompenzovat ztrátu dítěte. Naopak lepší je krýt například dlouhodobé a vážné nemoci nebo dlouhodobé následky a úrazy. Tyto události mohou do života rodiny patřičně finančně zasáhnout a nezřídka kdy bývají hodně nákladné.

Jaké částky jsou adekvátní?

U zřizování pojištění by měly rodiče nejprve vybírat vážnější a nákladnější položky. Pokud zbydou peníze, mohou do portfolia pojištění přidat i drobnější situace, které chtějí pojistit. A na kolik peněz děti pojišťovat? Nejdůležitějšími položkami je například pojištění trvalých následků a závažných nemocí. Trval následky by měly mít pojistnou částku minimálně ve výši 1 000 000 Kč. Závažné nemoci by pak měly být oceněny minimálně na 500 000 Kč.

Pojištění i spoření?

Mnoho rodičů volí variantu, že pro své dítě sjednávají pojištění a zároveň chtějí dítěti naspořit i nějaké peníze do budoucna. Ač jsou oba záměry správné, nejlepší je řešit tyto otázky každou zvlášť. Mnoho lidí ale uzavírá takzvané životní investiční pojištění. Takové smlouvy však bývají nevýhodné. Jedním z důvodů je fakt, že kladou velký důraz na investiční složku, a tak méně kryjí rizika, která se mohou dětem stát. Navíc ve výsledku to znamená, že nejde ani o výhodný investiční produkt ani o výhodné pojištění rizik.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.