Různé cesty bezhotovostních plateb

Blokace platební karty

Určitě většina z nás již využívá nějaký typ bezhotovostní platby. Je to logické – jde o velmi pohodlný způsob, jak platit a nemusíte pořád doplňovat svou hotovost v bankomatech. Mnozí však neví, kolik možností mají. Existuje mnoho způsobů, jak takto platit. Ukážeme si ty nejčastější.

Nálepku nalepte na mobil nebo třeba klíče

Bezkontaktní karty známe asi všichni. Troufnu si říct, že řada je i používá. Některé peněžní ústavy však nabízejí i takzvané bezkontaktní nálepky. Jde vlastně o zmenšenou platební kartu, kterou lze nalepit například na mobilní telefon, na klíče nebo třeba nějaký zápisník. Některé funkce jsou však oproti klasické kartě omezené. Například můžete takto platit jen u obchodníků a na internetu. U platby nad 500 Kč je to stejné – platíte-li více, již zadáváte PIN. Můžete si zvolit stejný, jako používáte u vaší platební karty nebo úplně jiný.

Plaťte vaším mobilem

Můžete však dokonce platit i mobilem samotným díky aplikaci, která toto umožní. Takovou cestou se vydala například Komerční banka nebo ČSOB. Aplikaci musíte spárovat s platební kartou, kterou používáte, a již můžete takto platit za nákup v supermarketech, ale dokonce i v lékárnách a jiných obchodech. Navíc lze díky této aplikaci i vybírat z bankomatů. Ten musí být však bezkontaktní. Tedy musí mít čtečku na takový styk s kartou respektive vaším mobilem.

Univerzální aplikace

Nemusíte si však stahovat jen aplikaci od vaší konkrétní banky. Vedle takových existují ke stažení i aplikace univerzální. Takovým případem je Android Pay. Funguje však velmi podobně. Spárujete ji s vaší dosavadní platební kartou a potom již jen platíte u obchodníků. Toto spárování však musí potvrdit banka, která vydávala vaší kartu. Druhou univerzální aplikací je Masterpass z dílny společnosti Mastercard. Jak již správně tušíte, můžete s touto aplikací propojit kartu od této společnosti. Pokud tedy vlastníte kartu od Mastercardu, je to aplikace pro vás, avšak nejde o jediný typ. Lze takto spárovat i karty od VISA. Tyto platby pak neprobíhají na principu přiložení a snímání bezkontaktního kódu, ale díky QR kódu.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.