Hypotéky v době koronavirové: Vývoj úrokových sazeb je nejistý

Hypotéka

Uvažujete o rozsáhlejší rekonstrukci, případně o realizaci novostavby? Chcete koupit pozemek nebo nějakou nemovitost? Ať už je vaše odpověď kladná v jakémkoli případě, měli byste se určitě zaměřit hlavně na financování vašeho záměru. Nemáte-li naspořeny vlastní prostředky, nezbude než se porozhlédnout po nějaké půjčce. Pro financování jakýchkoli záležitostí spojených s bydlením je optimální hypotéka. Proč tomu tak je? Jaké jsou druhy hypotéky a co znamenají termíny anuitní splátka či fixace úrokové sazby? Přesně na tyto otázky vám odpovíme v následujících řádcích s tím, že se zaměříme také na to, jak bude vypadat úroková sazba hypoték nyní v době koronavirové.

Proč je hypotéka optimálním způsobem financování nemovitosti?

V první řadě je třeba předeslat, že hypotéka je půjčkou, která se z drtivé většiny vyloženě váže k bydlení. Jedná se o dlouhodobý úvěr vyznačující se specifickými podmínkami. Splácení hypotéky je dlouhodobé a úvěr je vázán přímo na nemovitost. Na rozdíl od úvěrů ze stavebního spoření se v průběhu splácení mění úroková sazba. Na základě úrokové sazby pak probíhá výpočet splátky hypotéky. Děje se tak na základě fixace úrokové sazby. Jako klient té či oné společnosti si úrok fixujete na určité hodnotě po nějaké období. Tradičně se jedná o 5 let.

Jaké jsou druhy hypoték?

Hypoteční úvěry lze rozdělit dle několika kategorií. My se na ty základní podíváme. Existuje tedy rozdělení podle:

1) účelu

– účelové hypotéky vázané na stavbu či rekonstrukci nebo nákup nemovitosti,

– neúčelové, takzvané americké hypotéky.

2) příjmů

– s doložením příjmů,

– bez doložení příjmů.

3) charakteru splácení

– anuitní splácení, kdy existuje anuitní splátka zahrnující platbu úroků a jistiny,

– progresivní splácení, kdy se velikost splátek zvyšuje,

– degresivní splácení, kdy se velikost splátky snižuje.

Vývoj úrokové sazby je nejistý

Česká národní banka reagovala na vývoj hypotečního trhu tak, že uvolnila limity úvěrových ukazatelů týkajících se nových hypoték. Limit LTV byl od 1. dubna zvýšen na 90 %, limit DSTI vzrostl na 50 % a limit DTI se zrušil úplně. Aktuálně se úrokové sazby hypoték pohybují okolo 2,5 %, v březnu byly průměrné sazby hypoték 2,44 %. Strmý pád ani pokles sazeb se aktuálně nečeká i přesto, že pandemie dokázala srazit hypoteční trh cca o čtvrtinu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.