Jak si efektivně založit vlastní bankovní účet

Bankovní účet je součástí reality každého z nás. A není se čemu divit, vždyť se bez něj neobejdeme jak v soukromém životě, tak případně v podnikání. V současné době je trendem expresní založení bankovního konta. Mnohde tuto službu nabízejí také online. V současnosti si lze u mnohých společností zjistit o účtech úplně všechno, založit si vlastní konto online a návštěvu pobočky realizovat pouze za účelem odevzdání potřebných dokladů. Jaké jsou podmínky pro založení bankovního účtu? Co je zapotřebí předložit a podle jakých dalších aspektů bankovní účet zakládat?

Dosažení plnoletosti nemusí být podmínkou

Standardně banky vyžadují, aby jejich potenciální klienti byli starší 18 let. Jestliže ale budete chtít založit bankovní účet vašemu dítěti, nebude to problém. Musí být starší 15 let a přítomný bude zákonný zástupce.

Co je nutné předložit?

Záleží na tom, jestli jste fyzická či právnická osoba, případně student.

Fyzické osoby

Fyzické osoby musí doložit bance občanský průkaz a kartičku pojištěnce. Dále je zapotřebí cestovní pas či řidičský průkaz. Jestliže se jedná o cizince, je nezbytný cestovní pas a další doklad.

Právnické osoby

U právnických osob je zapotřebí předložení výpisu z obchodního rejstříku a občanského průkazu. Dále je nezbytná koncesní listina či žádost o přidělení IČO. Zapomenout nelze na živnostenský list.

A co studenti?

Bankovní účet pro děti je specifický. Studenti předkládají občanský průkaz a druhý doklad, tedy potvrzení o studiu, mají-li více než 19 let.

Na co dbát při výběru bankovního účtu?

Určitě se podívejte na rychlost vyřízení u konkrétní bankovní instituce. Vyplatí se zjistit i výši kontokorentu. Stejně tak si prohlédněte aktuální úrokovou sazbu. S nějakým velkým zhodnocením, jako nabízí stavební spoření, asi počítat nelze, nicméně i tak nějaký ten úrok na běžném účtu bude. Jinak jsou zajímavé také bonusy k založení bankovního účtu. Třeba u ČSOB dostanete 500 korun.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.