Hypotéky jsou dražší, zájem však neopadá

01_hypoteka2

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů, které nabízejí tuzemské komerční banky pomalu rostou. To však nemění nic na tom, že o hypotéky je pořád enormní zájem. My se dnes podíváme na situaci na našem hypotečním trhu zblízka. Pojďme tedy na to!

V zimě bývá menší zájem – letos však ne

Obecně se dá říci, že o hypoteční úvěry je nejmenší zájem v zimních měsících. Tento rok je však výjimkou. Sám o sobě mluví fakt, že v únoru tohoto roku banky poskytly hypoteční úvěry v celkovém objemu asi 30 miliard korun. Tato suma představuje historický rekord. Podle Fincentrum Hypoindexu překonala totiž i listopad 2016, který byl do této chvíle na prvním místě. V únoru 2021 vzrostla také průměrná výše hypotéky. Přesně o 30 555 Kč na výši 3 006 901 Kč. Poprvé v historii je tak průměrná výše hypotéky nad 3 miliony korun.

Vyšší cena nemovitosti – vyšší úvěr

Za zvýšením průměrné výše hypotéky je zejména růst cen nemovitostí. Klienti tuzemských bank si totiž na dražší nemovitosti musí brát vyšší hypoteční úvěry. Nic na tom nemění ani již rok trvající pandemický stav. Ceny nemovitostí rostou stále.

Sazby úrokových sazeb u hypotečních úvěrů

Podle Fincentrum Hypoindexu to nyní na trhu s hypotékami vypadá následovně. Valná většina českých poskytovatelů hypoték nabízí hypotéky s maximálním LTV do 80 %. To znamená, že půjčují maximálně 80 % ceny nemovitosti, zbytek musí mít klient a zaplatit je ze svého. U ČSOB, Hypoteční banky či Reiffeisenbank se LTV pohybuje v rozmezí 70 % – 80 %. Pokud se podíváme na úrokové sazby, pak nejčastěji přes 2 %.  Záleží samozřejmě na délce doby fixace úrokové sazby. U úroků MONETY Money Bank, mBank, Hypoteční banky a ČSOB dle Fincentrum Hypoindex úrokové sazby meziměsíčně rostly. Meziměsíční pokles zaznamenala jen Sberbank u úrokových sazeb při fixaci 1 rok.

 

Zdroj dat: Měšec.cz
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.