Hyperloop – přelomový prostředek nebo chiméra bez budoucnosti

Možná jste již slyšeli o poměrně novém dopravním prostředku – hyperloopů, který je stále ještě ve fázi výzkumu a testů. Jeho největším propagátorem je americký miliardář Elon Musk. Pokud by se opravud masově používal, šlo by o nejrychlejší dopravní prostředek. Vše spočívá v přemísťování osob pomocí „vystřelené“ kapsle. Zaznívají však i názory z opačného pólu odborníků, kteří si využitelností hyperloopu nejsou vůbec jisti.

Mnoho nevýhod, velké náklady

Například profesor Loughboroughské univerzity Roger Goodall poskytl rozhovor na toto téma CNN Bussiness. Zde mimo jiné tvrdí, že koncept Hyperloopu má mnoho nevýhod. Zejména zmínil to, že jde o velmi vysokou investici, jejíž návratnost je téměř nereálná. Nejvíce nákladů tkví ve vystavění trati pro Hyperloop. Stejně tak je nákladný i výzkum. Hyperloop je také dle profesora problematický v tom, že uveze mnohem méně lidí než klasické dopravní prostředky. Ve spojení s vysokými náklady jde o důvod, proč je pravděpodobné, že se bude systém plně realizovat až v daleké budoucnosti.

Z San Francisca do LA za 35 minut

Na druhou stranu, největší propagátor tohoto systému Miliardář Elon Musk, stále podporuje výzkum a testy Hyperloopu. Již od roku 2013 je jeho jméno spojeno s toto technologií. Tento vysokorychlostní transportní způsob dopravy by měl v budoucnosti nahradit vysokorychlostní železnici. Dle Muska by Hyperloop měl umožnit absolvovat cestu ze San Francisca do Los Angeles za pouhých 35 minut. Přitom pokud byste chtěli stejnou vzdálenost absolvovat nyní, musíte počítat s trváním 9 hodin.

První testy

A řada společností do této nové technologie, i přes upozorňování na nevýhody, vkládá naděje a samozřejmě i finanční prostředky na vývoj a výzkum. Například Virgin Hyperloop vlastněná Richardem Bransonem nyní v listopadu uskutečnila první bezpečnostní testy Hyperloopu. Při těchto testech dosáhla vysílaná kapsle rychlosti 172 kilometrů za hodinu. Podle autorů technologie a myšlenky by však v budoucnosti měla doprava Hyperloopem umožňovat pohyb rychlostí několika tisíců kilometrů za hodinu.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.