Hrozí obchodní válka EU s Velkou Británií

EU

V době, kdy se tvořila dohoda o brexitu, tj. vystoupení Velké Británie z Evropské unie, byl jednou z nejkomplikovanějších částí dohody tzv. Severoirský protokol. Obě strany nakonec dospěly k dohodě a Boris Johnson i zástupci EU dohodu podepsaly. Nyní však Británie hrozí tím, že jí jednostranně vypoví. To samozřejmě musí vést k reakci EU. Zdá se tedy, že na Evropu se řítí další problém v podobě obchodní války EU s Británií. A vzhledem k tomu, že již brzy začíná Unii předsedat Česká republika, bude to dost možná naše vláda, která bude muset do „první linie“.

Severoirská dohoda

Severoirská dohoda je název pro článek dohody o vystoupení Británie z Evropské unie, který umožňuje fungování hranice mezi Irskem a Severním Irskem v souladu s pravidly vnitřního trhu EU a celní unie.

Aby to bylo možné, Británie se zavázala kontrolovat zboží proudící ze Severního Irska, tj. z Irského ostrova, do zbytku Británie. Jinými slovy, dohoda v určitém smyslu posouvá hranici Velké Británie a EU o něco dále, než ve skutečnosti je. Motivací k zavedení článku je udržení mírového stavu daného dohodami z konce minulého století. Británie chce však nyní dohodu vypovědět.

brexit

Foto: Pixabay

Problémy na obzoru

Brexitová smlouva umožňuje oběma stranám od smlouvy odstoupit, je však jasné, že pokud to Británie udělá, bude nutné, aby i Evropská Unie reagovala. To, jakým způsobem, je samozřejmě věcí dalších jednání na úrovni „sedmadvacítky“, objevují se ale i prohlášení o tom, že vypovězena bude poté celá brexitová dohoda. To by samozřejmě odstartovalo plnohodnotnou obchodní válku mezi Británií a Evropskou unií.

Některé země Evropské unie, např. Polsko a především Irsko, již vyjádřily z kroků Británie velké znepokojení a frustraci, zvláště pak v době, kdy je jednota zemí na evropském kontinentu, potažmo celého západu, tolik důležitá kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Plány britské vlády budí nespokojenost i ve Skotsku, které stále koketuje s vyhlášením dalšího referenda o nezávislosti.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/zahranicni/hrozi-kolaps-brexitove-dohody-spor-mezi-bruselem-a-londynem-mohou-urovnat-cesi-1390265

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3490254-britanie-chce-prosadit-zmeny-v-severoirskem-protokolu-i-bez-souhlasu-eu

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.