Hotel, nebo Airbnb? Jak jsou na tom evropské metropole s cenami ubytování?

dovolená

Prázdniny jsou v plném proudu a vy stojíte před rozhodnutím, kde strávit letošní dovolenou. Chcete si užít nezapomenutelný zážitek za co nejlepší cenu. Hotel nebo Airbnb? To je otázka, kterou si klade mnoho turistů. Nový výzkum od Moneyzine odhaluje, ve které evropské metropoli pořídíte nejlepší Airbnb ubytování ve srovnání  s hotelem.

Rostoucí ceny hotelů v Evropě v letošním roce překonaly inflaci a letenky dosáhly pětiletého maxima. Poptávka po cenově dostupném ubytování prudce vzrostla. Více než 80 % turistů muselo měnit své plány na léto. Finanční experti z Moneyzine se proto rozhodli najít města v Evropě, kde je Airbnb ekonomičtější alternativou než hotely.

Istanbul

Istanbul se umístil na prvním místě mezi evropskými městy, kde najdeme levnější Airbnb ve srovnání s hotelem. Průměrná cena za noc v Airbnb zde dosahuje pouhých 40,46 €, což je o 61,77 % méně než průměrná cena hotelu (105,85 €). Proto je tato exotická středomořská metropole pro turisty s omezeným rozpočtem ideální volbou.

Athény

Na druhém místě se umístily řecké Athény s obrovským poklesem ceny Airbnb. Pronájem ubytování je o 49,53 % levnější než průměrná cena hotelového pokoje. Turisté, kteří chtějí šetřit, by zde rozhodně měli vsadit na Airbnb (62,13 € za noc), což je tedy polovina průměrné ceny hotelu (123,11 € za noc) v této historické metropoli.

Lisabon

Na třetím místě se umístil Lisabon s průměrnou cenou Airbnb kolem 95,87 € za noc ve srovnání s průměrnou cenou hotelového pokoje za 187,54 €. Turisté si tedy mohou být jistí, že za Airbnb tady ušetří, konkrétně tedy o 48,88 %. Portugalské hlavní město se umístilo tento rok na 7. místě mezi stovkou nejpopulárnějších letních destinací.

Dražší Airbnb?

Oslo a Tirana jsou jedinými městy, která se v průzkumu od Moneyzine ukázala jako výjimky. V těchto městech bylo Airbnb ubytování dražší než klasické ubytování v hotelu. V Oslu dosáhla průměrná cena za noc v hotelu 161 €, zatímco Airbnb nabízelo ubytování za 175.65 €, což je zvýšení o 9 %. Stejný trend byl zaznamenán i v Albánské metropoli.

Jak je tomu u nás?

A jak je tomu u nás? Podíváme-li se na Prahu Airbnb nabízí zajímavou alternativu oproti hotelovému ubytování. Průměrná cena za noc v hotelu činí 122 €, zatímco Airbnb nabízí ubytování za příznivějších 102 €. To představuje rozdíl až 16 procent ve prospěch Airbnb. Tato čísla ukazují, že i v Praze můžete najít cenově výhodné Airbnb, které vám umožní ušetřit peníze za pobyt v srdci Evropy.

Zdroje info: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ruekOHueSvq93x97_6PzwbXpzQfJST0m1BbiAb9JOVk/edit#gid=2114737649, https://moneyzine.com/uk/

Náhledové foto: Pixabay