Smutná realita: Lidé jsou nuceni volit nájem před hypotékou

dum

Touha po vlastním bydlení je nám vtloukána odmalička rodiči. Po absolvování školy si hledáme práci, abychom byli finančně nezávislí. Spousta studentů si přivydělává během studií formou nejrůznějších brigád. Jejich podmínky se však zhorší od příštího roku, doteď jim stačilo se vejít měsíčně do částky 10 000 Kč u dohody o provedení práce. Těchto dohod mohli mít více, jednotlivé výdělky se nesčítaly, takže nemuseli odvádět sociální, ani zdravotní pojištění. Od nového roku tak bude těžší pro mladé lidi si naspořit peníze, protože jednotlivé výdělky se budou muset sčítat dohromady. Už tak je mnoho jedinců, rodin nuceno bydlet v nájmu, i když touží po vlastním bydlení. Příštím rokem k nim přibydou počty dalších a dalších mladých lidí.

Zdražení nájmů

Nelichotivá finanční situace Čechů, inflace i vysoké hypotéky, včetně úroků, nutí lidi shánět si nájem. Tím, jak se zvyšuje poptávka po nájmu, se zvýšily meziročně samotné nájmy v rozmezí čtyř až deseti procent. Poslední dva měsíce se cena stabilizovala. Je nutno však dodat, že poptávka se zvýšila nedobrovolně z výše uvedených důvodů. Za poslední měsíce přibylo i cizinců v České republice. Někteří z nich disponují daleko lepšími finančními prostředky než tuzemští obyvatelé.

Nájmů bude přibývat

I nadále lze počítat s nárůstem bydlení v nájmu. Hypotéku v České republice má zatím každý čtvrtý Čech. Třetina lidí s hypotečním úvěrem splácí každý měsíc částku do sedmi tisíc korun, a další třetina mezi sedmi a třinácti tisíci. Hypotéka až 40 % Pražanů přesahuje částku třinácti tisíc.

V nájmu bydlí podle Sociologického ústavu AV ČR čtvrtina Čechů. Více než polovina z nich ale touží po vlastním bydlení. Nejvíce zdražily garsonky 1+kk s průměrnou výměrou 31,5 m2, za kterou v průměru zaplatíte 12 700 Kč. Jde také o nejčastěji nabízený byt určený k pronájmu. Cena 2+kk s běžnou výměrou 54,5 m2 přesahuje v průměru 17 000 Kč. Cena nájmu se odvíjí také od toho, v jakém kraji, městě i ulici se daná jednotka nachází. Například v Plzni je na Jižním Předměstí nový byt s výměrou 43 m2 k dispozici za 19 900 Kč s kaucí 40 000 Kč, zatímco v centru města narazíte na větší hezký byt s výměrou 65 m2 pouze za 15 000 Kč.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/finance-drahe-hypoteky-tlaci-lidi-do-najmu-40438575

Náhledové foto: Pixabay