Finance ve vztahu. Jak se o ně nehádat

Finance mohou být předmětem hádek a neshod kdykoli. Tím spíše ve vztahu. Podíváme se tedy na pár tipů, jak problémům a rozepřím ohledně financí ve vztahu předcházet. Pojďme na to!

Společné hospodaření

Jde-li o vztah, kde partneři již spolu bydlí v jedné domácnosti, velmi často spolu také společně hospodaří. Společné hospodaření totiž vztah stmeluje, dává mu směr a partneři tím také dávají najevo, že vztah myslí vážně. Pokud se tedy již dohodnete na nějaké formě společného hospodaření, které může spočívat i v jednoduchém rozdělení si výdajů a společné užití příjmů, je dobré použít následující tipy.

Sledování výdajů

Je jedno, zda jde o jednotlivce či pár žijící ve vztahu, důležité je mít přehled o svých výdajích. Zkuste sepsat či jinak zaznamenat vaše měsíční výdaje. Počítejte do výdajů ty své i vašeho protějšku. Poté si po měsíci sedněte a vyhodnoťte je a o výdajích se pobavte. Je dobré si rozmyslet, zda chcete mít peníze společné či oddělené. Pokud oddělené, pak si stanovte po vzájemné domluvě, zda bude každý platit své výdaje, či se podělíte o společné položky a podobně. Domluvení se předem je velmi důležité.

Domluvení se na spoření či jiných cílech

Vše je tedy o komunikaci. O tom je i následující tip. je totiž dobré se pobavit, zda máte ve vztahu nějaké společné cíle. Máte-li je a shodnete-li se na nich, pak ej dobré si domluvit nějaké společné spoření. Vždy pak po výplatě posílejte na například společný spořící či jiný účet peníze. Nečekejte až co vám zbyde před další výplatou. Dále je dobré se ozvat a probrat si, pokud jeden partner je spíše střadatel, zatímco druhý by spíše utrácel. Nedojdete-li k absolutní shodě, alespoň se domluvte, že část společných příjmů dáte na nezbytný provoz a spoření a každý si necháte své vlastní peníze pro své potřeby. Jeden si může koupit co bude chtít, druhý si je zase někam uloží.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.