Enormní nárůst podvodů na bankovní účty. Pozor na věrohodné triky

oběť podvodu

Bankovní účet je dnes běžnou záležitostí. V mnoha případech se bez něj nelze prostě obejít. Přináší řadu výhod a jistý komfort. Avšak s tím souvisí přibývání útoků na bankovní účty. Myslíte si, že vám se to stát nemůže? Tak věřte, že může. Na jaké triky si dát pozor? Jaké kroky se chystá v tomto směru podniknout Policie ČR ve spolupráci s bankou?

Nárůst kybernetických útoků oproti loňskému roku

Čísla hovoří za vše. Za prvních pět měsíců letošního roku eviduje Policie ČR 8824 útoků. Je to o více než 1500 případů víc za stejné období v loňském roce. Zároveň by počty neměly dynamicky narůstat díky chystané osvětě.

Spolupráce banky s Policií ČR

Policie ČR v tomto směru výrazně spolupracuje s bankami. Snaží se útokům podvodníků na platební karty a účty bránit. Policie chce ve spolupráce s ČSOB bankou proškolit milion lidí v kyberbezpečnosti. Banka a policie budou pořádat osvětu v podobě webinářů pro zaměstnance soukromého i veřejného sektoru, konference i workshopy pro studenty, rovněž tak přednášky pro žáky základních škol. Veřejnost bude informována také na roadshow po regionech, jako je například den s policií, na dnech NATO apod. Zkrátka je jasné, že efektivní jsou preventivní aktivity. Nic se nevyrovná osobnímu kontaktu v rámci přednášek, jak sám konstatoval Ladislav Beránek z Policejního prezidia.

Útok podvodníků na lidské emoce

Podvodníci pracují s lidskými emocemi. Přece jen, když obdržíte na první pohled věrohodný e-mail, tak stále máte čas si vše v klidu znovu přečíst, prostudovat, neunáhlit se. Přesto je řada těch, kteří se stanou i díky e-mailu obětí kybernetického útoku. Nejrozšířenější jsou e-maily s výzvami ke změně hesla v internetovém bankovnictví, potvrzení osobních údajů, podvržené weby bank. Toto riziko může částečně eliminovat dobrý filtr nevyžádané pošty. Je třeba věnovat pozornost adrese odesílatele, ale je pravdou, že vůbec nemusí vypadat podezřele. Pozor na podstrčené prokliky na falešné stránky internetového bankovnictví nebo zásilkového služby.

Horší jsou pak fiktivní telefonáty napodobující volání bankéře, exekutora, policistu nebo úředníka jiné státní instituce. Mnozí se tak rychleji zaleknou, zejména pokud je oznámeno, že mají zablokován účet, kdy sdělí potřebné údaje a stanou se snadno obětí. Jsou případy, kdy si ani dotyčná osoba neuvědomila, že u dané banky nemá účet, přesto uvedla potřebné údaje o své platební kartě, což stačilo, aby se stala obětí. Jenže právě díky tomuto tlaku a vyvolání strachu se člověk stává snadnější kořistí.

Zdroj: https://echo24.cz/a/H9p8z/zpravy-domaci-pocet-podvodu-bankovni-ucet-roste-cil-lide-stredniho-veku

https://www.penize.cz/bezne-ucty/443210-utoky-na-ucty-a-karty-uz-staly-miliardu-policie-a-banka-vyskoli-milion-lidi

Náhledové foto: Unsplash