Velké změny u Volkswagenu. Dostává se Škoda na druhou kolej?

Škoda

Automobilový průmysl zažívá jedny z největších změn v historii. Přechod na elektromobilitu stejně jako nástup cenově agresivní čínské konkurence znamenají, že evropské automobilky musí zásadním způsobem proměnit své podnikání a provést reorganizaci. Týká se to samozřejmě i koncernu Volkswagenu do kterého patří i Škoda. Generální ředitel koncernu představil plánované změny akcionářům. Z toho, co o nich víme, je jasné, že pro celý Volkswagen i pro Škodu Auto budou opravdu dramatické.

Centralizace pro Volkswagen 

Pro celý koncern bude asi nejmarkantnější změnou větší míra centralizace. V praxi to bude znamenat, že v jednotlivých továrnách s budou vyrábět auta podle svého typu, nikoliv značky. V dnešní době tomu bylo spíše naopak. Pro firmu by to mělo znamenat zvýšení efektivity výroby. Každá továrna tak bude mít svůj specifický úkol.

Volkswagen

Foto: Pixabay

Postavení Mladé Boleslavi

Nás samozřejmě nejvíce zajímá, jaký úkol připadne mladoboleslavskému závodu. V rámci koncernu bude podle všeho vyrábět auta se spalovacím motorem. Jakkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že jde vlastně o vstřícný krok vůči zemi, která patří ke kritikům rychlého a legislativně ukotveného přechodu na elektromobilitu, ve skutečnosti to pro Škodu Auto není příliš dobrá zpráva.

Zákaz prodeje nových aut se spalovacím motorem vstoupí v platnost již za dvanáct let. Do té doby lze navíc očekávat postupný pokles zájmu o tato auta. Pro mladoboleslavskou továrnu to znamená, že bude dvanáct let mimo hlavní proud inovací a trendů. Nelze asi očekávat, že by po uplynutí této doby Volkswagen provoz v Mladé Boleslavi uzavřel, je ale zřejmé, že ztratí postavení ve skupině hlavních a nejdůležitějších závodů koncernu.

Dalším výsledkem změn bude i to, že Škoda, coby značka zúží portfolio vyráběných vozů na pět až šest modelů. Souvisí to i s tím, že se Volkswagen snaží klást větší důraz na vozy vyšších tříd a s vyšší marží. Elektromobily se značkou Škoda se pak v České republice nebudou vůbec vyrábět.

Gigafactory v ohrožení

Díky těmto změnám taktéž klesla šance na to, že by u nás vyrostla tzv. gigafactory. Kromě toho, že nedává příliš velký smysl, aby taková továrna stála v zemi, kde se elektromobily nebudou vůbec vyrábět, vystupuje do hry taky fakt, že americká vláda nyní rozdává dotace firmám, které se rozhodnou postavit provozy tohoto typu na území státu. Pro Volkswagen tak dává větší smysl stavět továrnu na baterie v USA na místo střední Evropy.

Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/volkswagen-skoda-auto-spalovaci-motory-elektroauta_2306182056_aur

 https://echo24.cz/a/HejMV/zpravy-domov-cesko-spalovaci-motory-budoucnost-elektrina-skoda

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.