Ekologické svlékání hadovek zřejmě povede k plýtvání

Prodej okurků v plastu se stal jakýmsi dlouhodobým koloritem našich i zahraničních supermarketů. V podstatě jsme zvyklí na to, že okurku musíme z plastového obalu vyjmout a následně použít. Zamýšleli jste se však nad tím, proč vlastně plastový obal na okurce je? Možná se vám zdálo, že prodej a manipulace se samotnými plody se stávají poněkud hygieničtějšími. V tom to ale určitě netkvělo. Plast měl zabránit okurce k rychlejšímu osychání a postupné zkáze. Nyní tedy plasty končí…

Kaufland s tím začne

Právě tento řetězec oznámil už nyní v průběhu října, že bude okurky prodávat bez plastových obalů. Salátovky se vysvlečou z plastové fólie, čímž by mělo dojít k úspoře zhruba 50 tun plastů za rok, což není nejnižší číslo. Vše je v souladu s moderními trendy hovořícími pro eliminaci plastů v jakýchkoli oblastech. Skutečnost je ovšem taková, že plastové obaly nejsou na některých výrobcích jen tak pro nic za nic. U okurek rozhodně.

Plasty vs. zbytečné plýtvání

Nerovný souboj, který nemá vítěze. Zelenina se při samotném transportu prostřednictvím plastu mnohem lépe ochrání, což vede k prodloužení její životnosti. Mnohdy se prodlouží dokonce až trojnásobně, což rozhodně nepředstavuje malé číslo. Až 30 % sortimentu se vůbec neprodá a nakonec v prodejně nebo skladech přichází ke zkáze. Úspora na plastech je tedy skvělá, nicméně přebytky nezpracovatelné.

Balené okurky

Za vším stojí dovoz

Je tedy nápad nebalit okurky do plastu uskutečnitelný bez nějakých extra velkých ztrát? Ano, mohl by být, nicméně za předpokladu, že by řetězce mohly dovážet přímo čerstvou zeleninu v průběhu roku, a to ve velmi pravidelných intervalech. V našich podmínkách to ale zatím reálné není. Sortiment tohoto typu hlavně v zimních měsících míří do prodejen ze Španělska, Bulharska, Rumunska, Nizozemí a jiných států. 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.