clock-1274699_960_720

Blíží se změna času, možná už naposledy

Určitě už jste zaznamenali, že den se začíná výrazně krátit a ranní vstávání do práce je zahaleno pod rouškou neprostupné tmy. Komu by se chtělo vylézat z postele, když venku ještě není ani paprsek světla? Nebojte se, brzy dojde k tradiční změně času z letního na zimní, díky čemuž se nám bude znovu vstávat mnohem lépe. Vzhledem k rozsáhlé debatě na úrovni Evropské Unie se ovšem zdá, že změna času nás letos možná čeká úplně naposledy. Česká republika s ní má přitom velmi dlouhou a bohatou historii. Drtivá většina žijících občanů už nepamatuje chvíle, kdy platil pouze jeden čas, jenž zůstával neměnný.

Jak a kdy proběhne letošní (a možná poslední) změna času

Ke změnám času probíhá jednotně v rámci celé Evropské Unie na základě směrnice z roku 2001. Letní čas zpravidla přichází poslední sobotu v březnu, trvá po dobu sedmi měsíců a s úderem poslední říjnové soboty se vymění za čas zimní. Letos vychází očekávané posunutí rafičky o hodinu zpátky, díky čemuž si o něco přispíme, na neděli 27. října. Ačkoli se časy dělí na letní a zimní, ten druhý je v podstatě naším hlavním pásmovým časem. V České republice se tyto dva časy pravidelně střídají od šedesátých let minulého století a vydržely s námi až dodnes.

Ani v ostatních částech světa není letní čas ničím neobvyklým. Stále jej dodržují například v Kanadě, Grónsku, USA, jižních částech Austrálie nebo Mexiku.

Výhody a nevýhody střídání času

Změna času z pásmového na letní byla zavedena proto, aby občané jednotlivých zemí mohli efektivněji využít slunečního světla a zároveň šetřili energii. Vzhledem k tomu, že vstáváme o hodinu dříve, máme více času užít si teplé letní dny. Tím ovšem výčet benefitů končí. Nedávné studie kontrují, že změna času narušuje přirozené biorytmy a problémy způsobuje zejména malým dětem a starším ročníkům. Podle kritiků by zimní čas během léta navíc vyšel v podstatě nastejno, takže je otázkou, zda čas letní není jen zbytečným přežitkem předchozích generací.

Veřejnost se v průzkumech po celé Evropské Unii shoduje, že změna času by se měla zrušit. Pro tento krok je až 84 % dotázaných.

Letní čas nejspíš brzy skončí v propadlišti dějin

Všechny země Evropské Unie se v roce 2001 domluvily na jednotné podobě změny času. To ale neznamená, že úplně všichni europoslanci a hlavně občané toto rozhodnutí podporují. V únoru 2018 se před Evropský parlament dostal návrh na zrušení letního času a poslanci jej schválili.

Současná podoba návrhu Komise říká, že by k poslední změně času mělo dojít v roce 2019. Tento termín se dnes ovšem zdá krajně nepravděpodobný, jelikož se ještě musejí vyjádřit jednotlivé parlamentní výbory. Kdy tedy reálně o letní čas přijdeme? Naposledy budeme měnit čas na všech hodinách v domácnosti pravděpodobně roku 2021.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

117 komentářů

  1. ondřej Odpovědět

   nj ale pokud nebude letní čas tak v létě kolem 21 června bude svítat již před 3 hodinou raní a tma bude kolem 20,35h

  2. Enigma Odpovědět

   Nerad to říkám, ale trvalý letní čas je horší než střídání, v zimě bude ráno velmi dlouho tma. V Rusku si to zkusili tři sezony a pak přešli na celý rok na standardní pásmový.

   1. Vladimir Odpovědět

    Nevím zda jste byl v zimě v S.Peterburgu. V zimě je tam tma od 15h večera do 11dopoledne. Nikdo tam neřeší hodinu sem či hodinu tam.
    A taktéž nevím, co značí slova standartní pásmový čas v RF. V RF v 2015 ubíraly dvě časová pásma a růžné republiky na přání přesunovaly z jednoho pásma do druhého.
    Země je to podstatně větší než CR a tak bych nesrovnával.

  3. Velociraptor Odpovědět

   Zimní, je ten správný, který má být.
   A pokud Vám jde o to, že chcete mít v noci světlo, tak do půlnoci je pro zdraví člověka z pohledu regenerace, nejlepší čas pro spánek.
   A vzhledem k tomu, že jsme ohroženi ještě modrým světlem, tak tím tuplem, bych nechal zachován zimní čas. Pokud bude nastaven letní čas, tak přesně jak píše kolega níže, bude zrušen, protože, svítat Vám bude v 10 hodin dopoledne. Fakt super!!! Proto to bylo v Rusku zrušeno.

   1. Enigma Odpovědět

    Byl bych akorát pro přesnější terminologii, správněji by bylo říkat standardní, ne zimní. Tím akorát novináři nehorázně lid obecný matou. Zimní čas jako takový se nepoužívá, ten tu byl jen jednu sezonu krátce po válce, jednalo se o úpravu SEČ-1h.

   2. David Odpovědět

    protože chceme mít v noci tmu, chceme mít střídání času, které zaručí, že v létě nebude svítat ve 3 ráno a nebude tam již od 20.00
    a samozřejmě na jaře a na podzim je letní čas také lepší
    já už jen čekám, kdy se pár pakyšů začne bouřit, že se střídějí roční období, což jim narušuje jejich celoroční biorytmus
    a v EU jsou možná i schopni to začít nějak řešit

  4. Martina Odpovědět

   Jsem za zrušení letního času a zavedení normálního pásmového po celý rok. Letní čas odnáším zdravím / viz můj příspěvek níže / a už se nemohu dočkat až bude konečně zrušen. Snad se dočkám…..

  5. stanislav Odpovědět

   Myslíte-li si, že bude celý rok teplo, jste někdo, o jehož inteligenci se dá velmi úspěšně pochybovat. (blb)

  6. Vlasta Odpovědět

   Rozhodně jsem pro zachování střídání času, vždyť jde možná o pár dní než si člověk přivykne. A pokud by měl být jen jeden, tak určitě letní čas.

  7. Neo0113 Odpovědět

   Letní čas je nesmysl. 🙁 Prober se. Správný astronomický čas je ten zimní. Zkus trochu přemýšlet, máš třeba děti chodící do školy? Zkus nejdříve domyslet důsledky, než něco plácneš. 🙂

   1. Pavek Odpovědět

    a zkus mít zimní čas na výchdním slovensku nebo madarsku v létěš…. když už teda trvrdíš že myslíš…

   1. johnny Odpovědět

    Tady tento hybrid byl 40 let a nic to nepřineslo ! Je to proti biorytmu života a proti přírodě ! Zrušit tento nesmysl a to ihned ! !!!

    1. David Odpovědět

     těmito nesmysly si lžete sám sobě do očí
     bohužel možná, že zimní čas nakonec opravdu bude jako jediný čas díky takovým pomatencům, jako vy – každopádně s tzv. biorytmem toto nebude mít vůbec nic společného

    2. David Odpovědět

     a že to nic nepřineslo? aktivním lidem to každý den přineslo o hodinu více využitelného denního světla, za což jsme nesmírně rádi
     nicméně člověku, který jen hnípá u televize, se na ni dívá lépe, pokud je již tma a nikdo a nic jej už neruší

   2. Pavel Odpovědět

    A je to tu zase. stary osvedceny stredoevropsky cas, chci mit poledne ve 12. Blaboly. Rakousko-uherské železnice a pošty přijaly SEČ 1. října 1891. Tento cas se pouzival,kdyz bylo potreba chodit po ranu na pole, ale tedka se casove naroky za to stoleti trosku zmenili…
    Poledne ve 12hodin je kolikrat rocne a v kterem meste? Od Ase do Frydku mistku je to rozdil pul hodiny ve slunecnim case, takze chci mit poledne ve 12 je naprosty blabol…
    SEC vs SELC. Nyni se pouziva 7 mesicu SELC a jen 5 mesicu SEC, ktery je tedy asi vyhodnejsi, hm? zkuste trochu premyslet…

 1. Enigma Odpovědět

  Nechápu, proč vy novináři používáte pojem zimní čas. Zimní čas je úprava o hodinu zpět oproti pásmovému. Byl tu použit jen jednu sezonu, v roce 1946, více na https://cs.wikipedia.org/wiki/Zimn%C3%AD_%C4%8Das . Nepleťte čtenářům hlavy a používejte správnou terminologii, jak u článků, tak u anket. Na 7 měsíců tu v posledních letech platil letní čas, tj. posunutý o hodinu vpřed oproti standardnímu pásmovému, na zbývajících 5 měsíců připadá čas standardní – pásmový.
  Můj názor je takový, že letní čas se měl přestat zavádět už před více jak 10 lety, energetická úspora je směšná, v době kdy platí, je beztak dlouho světlo. V letním čase zavání takovým poručíme času, jako jsme chtěli poručit větru, dešti.

  1. David Odpovědět

   obávám se, že tady již dávno nejde o nějakou úsporu, ale primárně o to, že letní čas je minimálně v létě prostě lepším časem

  2. mikus Odpovědět

   nejde o energetiku, ale o to aby lidé využili co nejvíce slunečního svitu a to je důležitější. Nejde navíc ani tak o to jak to je v létě a v zimě, ale především na podzim a na jaře. Hodina světla navíc odpoledne kdy to skutečně lidé pocítí je nesmírně cenná pro zdraví pro psychiku.

   1. Velociraptor Odpovědět

    jenže pro lidský organismus je důležitý spánek do 24 hodiny večerní a ranní svítání. Jenže to lidé neradi slyší.

     1. Pavel

      Blbost, ja mam male deti, ale chci letni cas a do prace vstavam v pet, kolik je pro vas brzo?

   2. Vlado Odpovědět

    Správně, světlo o hodinu déle po dobu sedmi měsíců je využitelné na spoustu aktivit a jak píše jeden přispívatel svítat rozhodně při letním čase nebude v deset ale v devět hodin!!!

 2. Karels Odpovědět

  Naštěstí nepatřím do drtivé většiny, která si nepamatuje jeden čas, takže si vzpomínám, že k prvnímu přechodu na letní čas došlo v době mé vojenské služby v roce 1977, 78. Což tedy nejsou tak úplně 60. léta. A opravdu může mít hloupý byrokratický úkon, jako je změna času, bohatou historii ? Čas určuje Slunce a ne byrokrati v EU. Lidstvo se řídí podle Slunce tisíce a tisíce let, což je podstatně delší období než pár desítek let, co „funguje“ ten střídavý nesmysl.

  1. David Odpovědět

   ano, jak správně říkáte, lidé a nejen ti, ale celá příroda se řídí podle slunce – lidé následně také podle kokrhání kohouta, který se opět řídí podle slunce – tím sluncem je ovšem odedávna myšlen východ slunce, nikoli poledne! A jak jistě uznáte, východ slunce se během roku odedávna mění – v létě slunce vychází dříve, v zimě později. Proto je naprosto logické, že celá příroda na tyto změny reaguje – od nepaměti – daleko dříve, než byl zaveden nějaký směšný přesný čas v hodinách. Tento čas v hodinách má být pouze prostředek a sloužit lidem, ale nikoli naopak. Je naprosto směšné, jak se tu hádáte kvůli střídání času o hodinu, přitom člověk běžně přetáčí budík, při cestě letadlem se musí naprosto běžně vyrovnat i s mnohahodinovými posuny času. Tak prosím už nebuďte nesmyslně směšní. Také existuje mnoho průzkumů, které říkají, že spát se má v noci, ve tmě – proto by asi nemělo být v létě světlo již od 3 hodin ranních. Světlo by zkrátka mělo být v aktivně využitelné části dne – takto funguje příroda. Jenže tyto průzkumy se ale zřejmě nyní nehodí.

  2. Sidonie Odpovědět

   Pan Karels mi mluví z duše! Jsme vrstevníci, taky si pamatuju dobu pouze jednoho, a to „normálního“ času. Už 40 let každoročně na jaře trpím cca 2 měsíce, než se můj organismus přizpůsobí!!! A co mají „říkat“ třeba chudinky krávy, když je ze dne na den začnou dojit o hodinu dřív?! Etc, etc …. Takže doufám, že se EU rozhodne „lidsky“! Pokud ne, tak já už to mám naštěstí „vyřešeno“ – jsem od 1.1. v penzi a na mobilu mám ponechán celoročně ten správný čas.

  3. mikuš Odpovědět

   nemáte pravdu v tom že čas určuje slunce. Lidé se od zavedení elektrického světla slunce už neřídí. Je přirozené že pokud si mohu rozsvítit mám tendenci si den prodloužit a tak se aktivity člověka přesouvají do nočních hodin. zkuste experiment na jeden měsíc vypněte doma elektřinu a po měsíci zjistíte co je váš přirozený biorytmus vsadím se že budete chodit spát v zimně nejpozději v devět hodin a budete vstávat nejpozději kolem páté ale možná ještě dříve. Budete se chovat v souladu se sluncem jako by byl ultraletní čas.

   1. Velociraptor Odpovědět

    Chodím celoročně spát okolo 21 hodiny, někdy po 20 hodině. Hlavně v zimě. A světe div se, budím se nyní okolo 06:00 – 06:30.

    Jsem odpočatý a nepiji kávu. Mám energii. Mezi tím, co ostatní do sebe ládují kávu a smějí se mi, že já chodím spát se slepicemi a stávám s kohoutem.

    Pro člověka je totiž spánek do 24 hodiny nejdůležitější z důvodu regenerace a pro psychiku zase ranní svítání.

    Jinak pokud před spaním hledíte na televizi, mobilu počítače atd…tak i když jdete spát, Váš mozek po dobu dvou hodin stále funguje jako v režimu denním. Tudíž, nezapočal regenerační procesy ve Vašem těle.
    Ať se nám to líbí nebo ne, tak prostě lidské tělo a organismus je složité soustrojí, které ani dnes není zcela prozkoumáno.

    1. Lukáš Odpovědět

     Chodím celoročně spát okolo 23. hodiny. A světe div se, budím se nyní okolo 07:00 – 07:30.

     Jsem odpočatý a nepiji kávu. Mám energii.

     Před spaním hledím na televizi, mobilu počítače atd.
     Ať se nám to líbí nebo ne, tak prostě lidské tělo a organismus je složité soustrojí, které ani dnes není zcela prozkoumáno. Proto taky každému vyhovuje něco jiného. Co vyhovuje vám, nebude vyhovovat jinému. Mně by vyhovoval letní čas. Bohužel toto je takové téma, na kterém se lidé prostě neshodnou nikdy.

     Mohu poprosit o studii, která tvrdí, že spánek do 24. hodiny je nejdůležitější?

    2. Zdenka Odpovědět

     Je mi 53, spím denně 4 – 6 hodin, takže je mi nějaké střídání času úplně ukradené. Ale rozhodně ráda si v létě užiji déle různé aktivity po práci nebo si v klidu posedím za světla v parku nebo na zahradě.

  4. Miloslava Odpovědět

   Já jsem taky pro zrušení letního času.Když začínal platit,tak mi začaly chodit děti do školy a problém byl večer,kdy měly už spát ,aby ráno byly čupr. Ale protože bylo dlouho světlo,tak to byl docela problém.

   1. Lenka Odpovědět

    jako malá jsem nenáviděla ty dny, kdy jsem chodila spát ještě za světla. dnes naopak nemám ráda vstávání za tmy, čehož je díky letnímu času více cca o 100dní.

 3. Petr Obdržálek Odpovědět

  Celá Evropa chce mít jednotný čas a to ten výhodnější, tudíž každý den o hodinu více světla, pochopitelně večer.
  My určitě půjdeme proti všem, jen tak dál.

  1. David Odpovědět

   Celá Evropa chce mít naprosto nesmyslně jednotný čas – střídání času je v našich zeměpisných šírkách nejlepším řešením, které bylo vymyšleno. Vše ostatní je jen jen kompromis a volba mezi menším zlem. Tím se zdá být letní čas a to i za situace, že v zimě bude tím pádem bohužel tma do 9 hodin ráno.

  2. Pavek Odpovědět

   a cos čekal? tady se prostě spoustě lidí nerozsvítí a tak tu budeme mít zimní ščas a vude okolo bude letní… klasika Kocourkov, snad se to za pár set let zlepší…. 🙁

 4. Josef Odpovědět

  Světla bude v zimě i v létě pořád stejně jako je tomu po tisíce let a je jedno jak si lidé ten čas pojmenují. Jestli budete času kdy Slunce zapadá říkat osm, devět nebo třeba osmdesát šest. Na délce dne se nic nezmění.

  1. mikuš Odpovědět

   ale změní se možnost kdy budete mít více světla zda na cestu do práce a nebo odpoledne a večer kdy můžete o hodinu déle užívat slunečního svitu.

   1. Velociraptor Odpovědět

    V době, kdy Vaše tělo podprahově chce jít spát, a jste nadopována kávou, tak se tetelíte radostí z toho, že můžete užívat světla. Ve skutečnosti je to pro Vaše tělo kontraproduktivní.

    1. David Odpovědět

     dospělý a zdravý člověk by měl spát něco kolem 7- 8 hodin, vy spíte 10 a tento Váš celoročně neměnný model (který tím pádem nepovažuji za biorytmus – protože bio je něco, co by naopak mělo jít ruku v ruce s přírodou a jejími změnami při střídání ročních období) považujete za příkladný pro ostatní – dospělý člověk ale většinou ani nemá potřebu chodit spávat za světla a rád využije denní svit na maximum, tedy klidně do 22 hodin (aniž by musel již kvůli tmě chodit spávat jako vy ve 20 a kvůli světlu naopak chodit do práce ve 4 hodiny ráno (což jaksi většinou ve 21. století narozdíl od toho, co bylo před 80ti lety ani nejde) – aby z toho dne vůbec něco měl.

   2. Jaryn Odpovědět

    Slunečního svitu můžete užívat jak je libo, stačí si ráno přivstat, bez ohledu na to, kolik je hodin. Délka dne je stále stejná a naši předkové nebyli hloupí, dvanáctou hodinou rozdělili den i noc přesně na polovinu, takže od dvanácté hodiny je to na obě strany časově stejně – rozbřesk i setmění. Vadí-li někomu ranní světlo ke spánku, no tak ať si přivstane, třeba i ve tři, odpracuje si své a od dvanácti může užívat sluníčka, když ho tak nezbytně potřebuje. Moc dobře si pamatuji dobu, kdy byl čaj jednotný po celý rok – astronomický neboli srředoevropský, letní byl zaveden v r. 1979 a ped tím dvakrát (někdy kolem 2. sv.války a tuším ještě za 1. republiky), v obou případech nakrátko, zřejmě se zjistilo, že je to k ničemu.

    1. David Odpovědět

     podívejte, lidi už jaksi nepracují u sebe na poli, aby chodili pracovat kdy se jim zlíbí, třeba ve 3 ráno, ale pracují v různých provozech, kde je vyžadována nějaká docházka, na základě toho jsou pak např. stanovovány i různé dopravní špičky, jsou posilovány spoje, jsou nastaveny otvírací nebo úřední hodiny atd. – on ten problém je mnohem složitější a jeho nejjednodušším řešením je právě střídání toho času
     – bohužel se snad až na reálných zkušenostech snad zase brzy zjistí, že k ničemu je ten čas nestřídat

    2. David Odpovědět

     umíte se předtavit, že např. nějaký řemeslník k vám půjde ve 3 ráno kvůli tomu, aby stihl ještě trochu toho slunečního svitu?

 5. el Odpovědět

  Ja hlavne nerozumim te delce schvalovani tak jednoduche zalezitosti. Proc zase dojde k poslednimu posunuti az v roce 21? Vsak uz je to defacto (konecne!!) domluveno, tak nac opet budeme dalsi dva roky vyckavat?

 6. Pavel Říha Odpovědět

  nedivte se, absurdní doba má absurdní zákony, za třicet let nejsme schopni postavit pár kilometrů dálnic, stát vedou volové, spolu s piráty a vlastizrádci, tak buďte v klidu, soudruzi kapitalisti potřebují jen buzerovat lidi, aby neměli čas věnovat se věcem podstatným

 7. Enigma Odpovědět

  Z komentářů vidím, že za těch 40 let používání letního času už si to ani bez něj neumíme vůbec představit.

 8. Iva Odpovědět

  Už chápu ,proč trvá tak dlouho opravit např. silnice, mosty , apod. , když se jen na změně času dohadují 3roky.

 9. Pan realista Odpovědět

  Požadovat letní čas může jenom ignorant a hlupák. Letní čas se samozřejmě musí zrušit a vrátíme se celoročně k přirozenému standardnímu času. Prostý člověk slyší letní a může se pojebat…..Příklad z praxe: na dotaz proč by dotyčná osoba chtěla zachovat letní čas odpověděla, že má ráda léto (bez komentáře). Pokud má bůh zemi rád nedovolí prostým lidem o tomto tématu rozhodovat. Taky musím říct k často diskutovanému omylu, že při letním čase bude více světla, že nebude. Světla bude pořád stejně přesně podle roční doby.

  1. Martina Odpovědět

   Pane realisto, ano. Léčím se na deprese a změny času mi zhoršují stav, stejně tak jako letní čas, kdy jsem nucena vstávat příliš brzy, proti svému biorytmu. Velmi jsem se těšila, že letos konečně ten nesmysl skončí …. nyní už se jen modlím, aby někdy skončil a zůstal u nás normální pásmový čas po celý rok. Můj lékař říká to samé a je taky za zavedení normálního pásmového času po celý rok.

   Snad se dočkáme…..

   1. David Odpovědět

    ano, pár autistům toto může skutečně způsobovat problém – oni potřebují slyšet, že všechno bude normální, nejde o to, že to bude horší, jde o to, aby to bylo označeno za normální odpovídajícímu nějakému stálému, nesmyslnému a nikdy neměnnému biorytmu – to je pak ten pravý balzám na jejich duši
    a tito autisté se nyní postarají o to, abychom i my všichni ostatní žili v souladu se všemi biorytmi, karmami, čakrami a celkově byli tak nějak v normálu.

  2. PT Odpovědět

   A co je přirozený čas pro velkou část Španělská, Francie. V těchto zemích jsou podle Vás ignoranti a hlupáci. Tam je pozice slunce posunuta ve standardním SEČ(CET) o hodinu, tedy jako u nás SELČ v době platnosti SEČ.

   Španělé, francouzi a další země by měli mít v daném pásu SEČ(CET) a němci, češi a další SELČ. Odpovídalo by stavu, který mají aktuálně západnější země. A nebo by měla Francie, Španělsko přijmout GTM (WET), pak by to odpovídalo přirozenému času.

   Aktuální západ slunce SEČ: Barcelona 18:06, Paříž 17:56, Praha 17:06, Košice 16:41, Mnichov 17:20, Berlín 17:06.
   Aktuální východ slunce SEČ: Barceloně 7:07, Paříži 7:16, Praha 6:30, Košice 6:00, Mnichov 6:38, Berlín 6:38.

  3. Tulák Odpovědět

   Do ignorantů a idiotů nadávej sobě a ne těm, kdo si přejí letní čas.Jak tady psalo několik rozumných lidí, čas je jen otročinou našeho života. Dokud jsme bydlei v jeskyních, tak bylo jedno jestli je osum nebo sedum hodin.

  4. Pavek Odpovědět

   ty jsi fakt úplný tele který snad nevyjelo nikam z české kotliny… zkus si někdy zajet v létě na východ a v zimě na západ, pak sem přijd něco napsat…..

 10. el Odpovědět

  Co jsem mirne rozum pobrala, mela jsem za to, ze politika je primarne o schopnosti se domluvit. Lec nedeje se tak. Stale delame z komaru velbloudy. Ze se nam nekdy nepovede udelat z velblouda komara, ze? Ustalit cas mohl byt takovy hezky pocin …

 11. Josef SITAŔ Odpovědět

  O čem se dohadujete, jsem pro letní čas ale ať udělají kompromis místo 12:00 letního na 11:30 světového, bylo by po dohadování to by ale ješitové museli změnit svůj názor to je problém…

 12. To Jejedno Odpovědět

  Nechat standardni SEC, tedy ten nespravne oznacovany jako „zimni“.
  Ten tu byl vzdy, nez se zaclo nesmyslne carovat s posouvani casu.

  1. Martina Odpovědět

   Doufám že nesmysl zvaný „letní čas“ skončí co nejdříve. Odnáším to zdravím a snad se dočkám, už se moc těším na ukončení tohoto nepřirozeného „lámání kostí “ . Nejsem ranní ptáče a svůj biorytmus nepředělám, ani kdybych se na hlavu stavěla. Pracuji ve zdravotnictví, práci z domova s volným ranním vstáváním v deset halt nemohu realizovat, musím do té práce brzy ráno dojet a hned zrána makat naplno. Pacientům nevysvětlím že mi brzy ráno hlava nefunguje, a že o letním čase je to ještě horší, protože mě systém nutí vstávat o hodinu dříve.

   Snad se dočkám, již letos to mohlo bejt naposled…..škoda. Moc se těším na zrušení letního času….kéž by.

   1. Jiří Odpovědět

    Paní Martino, k otázce biorytmu nelze ale neříct důležitou věc.
    Pokud si ve svém volnu přispíte, nabouráváte si jej tak jako tak sama. A to je případ všech lidí, kteří o víkendu nevstávají stejně jako v pracovním týdnu.
    Ono tím „nepřirozeným lámáním kostí“ je nakonec každé vstávání podle budíku, takže pokud bychom měli něco ve Vašem případu vyřešit, bude nutné zrušit buzení jako takové. Zrušení změny času Vám zdraví opravdu nezachrání.

    1. David Odpovědět

     díky za Váš střízlivý názor, bohužel však zřejmě budeme nuceně vystaveni experimentu celoročně neměnnému času vstávání kvůli celoživotně neměnnému biorytmu lidí podobných paní Martině, kteří mají silnější hlas v boji za jimi „pojmenované“ zlo

 13. Véna Odpovědět

  Napadlo zastánce celoročního letního času,že děti chodí do školy na 8.00?
  Všechny nemají školu pět minut od bydliště!

  1. David Odpovědět

   Napadlo, bude jen vhodné posunout začátek školy na 9, jak to mají v Anglii nebo jinde.
   Jinak jsem samozřejmě primárně pro střídání času.

 14. Petr Odpovědět

  Já jsem jednoznačně pro zachování současného modelu střídání časů. Nechat letní čas celý rok je samozřejmě nesmysl – představa, že by v 9 ráno ještě byla tma je dost šílená.
  Stejně tak je strašná představa, že v létě bude standardní SEČ, takže v červnu a červenci bude tma už někdy v půl deváté večer a koncem srpna bude tma v 7 večer. Oni se občas i v dnešním světě totiž najdou lidi, kteří chtějí venku například sportovat a těm se prostor k aktivitám totálně zmenší…

 15. Standa Odpovědět

  Jediný správný čas je ten, kdy je v poledne slunce na jihu (nejvýše na obloze)…..
  Pro ty co nechápou, je to standartní čas – tedy určitě ne letní.

  1. Tom Odpovědět

   Slunce je v pravé poledne nejvýše na obloze jak při letním tak zimním čase a to přesně 1den v roce pro každý čas. při změně na stálý letní by bylo pravé poledne 2x za rok stejně tak pri zimním. To co píšete není definice standardního času. a standardní čas nemá s přírodou nic společného. pokud chcete mít slunce v nejvyšším bodě na obloze po celý rok, přestěhujte se na rovník.

   1. David Odpovědět

    pokud již přistoupíme na tu idiotskou myšlenku, že poledne má být cca ve 12 hodin, pak je třeba zřejmě přiznat (ale nejsem z oboru) , že výkyvy mezi polednem dle zimního času a pravým polednem jsou cca do 20ti minut +/- (což je dáno především zeměpisnou délkou a ročním obdobím – tedy nevím nic o tom, že pro rovník by mělo platit něco jiného), a tedy že zimní čas bude mít k pravému poledni vždy o něco blíže, než jakýkoli jiný čas posunutý o celé hodiny, i když na jaře jen o pár minut.
    Jak je ale patrné, tak stejně jako pravé poledne je pohyblivý okamžik, tak stejně tak i východ nebo západ slunce, což jsou v přírodě pro tzv. biorytmy daleko důležitější faktory. Proto chtít celoročně pevný čas a ohánět se tzv. biorytmem je totální nesmysl. A pokud porovnáme, o kolik dříve se rozednívá v létě oproti zimě, je ve srovnání s tím posun času o jednu hodinu pouze zcela zanedbatelná korekce.

  2. Pavek Odpovědět

   to slunce na jihu v poledne myslíš v Chebu nebo Ostravě?…:) Nebo třebas v Košicích či v Madridu? To jako vyřeší celoroční zimní čas že bud slunce na jihu v poledne…:-))

 16. Milda Odpovědět

  Je mě 74 let a střídání času mě dělá potíže za můj život se to několikrát měnilo proto jsem za zachování zimního času je to podle slunce ten správný čas.

  1. Pavek Odpovědět

   fakt ?? tak to jsem nevěděl, ono kdyby jsi nebyl zabedněnec tak bys věděl že at zavedeš čas jakýkoliv tak bude poledne bud v 11,30 nebo ve 12,30….

  2. Pavel Odpovědět

   Mildo podle slunce je spravne slunecni cas. Za tech 74 let byste to mohl vedet…. Jediny problem s letnim casem je prechod na nej, protoze nam ukradnou hodinu. Ale pokud zustane, tak tenhle problem nebude a ten cas je v soucasne moderni dobe vyhodnejsi a vse je na nej usporadano…

 17. Lucie Odpovědět

  Já osobně jsem pro zachování střídání času. Jak bylo psáno výše, jsou lidi, co s tím mají problémy, alespoň jak tvrdí, ale během pár dnů se vrátí k normálu. Tolik let to tu bylo a najednou si budou vymýšlet. A pokud tedy bych si měla vybrat, tak jsem pro letní čas. K čemu je dobré, že při zimním bude v létě světlo ve tři hodiny ráno? Naprostá většina lidí v tu dobu stejně spí, případně je v práci. Naopak tu hodinu večer, kdy je déle světlo, uvítá mnohem větší procento lidí. Troufnu si říci, že všichni, kromě těch, co chodí denně v osm hodin spát.

  1. Jaryn Odpovědět

   Zas až tolik let to tu nebylo, pouze čtyřicet a před tím stovky a tisíce byl čas astronomický, co je na tom tak těžkého na pochopení?

   1. David Odpovědět

    tisíce let tu byl čas astronomický? a to jako od vynálezu astronomie? nebo hodinek? budíku? kdo se podle něj a jak řídil? kohout si řekl – ok, už je sice světlo, ale poledne bude za dlouho, tak ještě nic?
    odjakživa a po tisíce let se celá příroda řídí svítáním a zcela přirozeně mění své tzv. biorytmy dle denního světla a ročního období – co je na tom tak těžké pochopit?

 18. Standa Odpovědět

  Se střídáním času obecně problém nemám. Ale pokud by měl být jen jeden čas, tak pochopitelně tzv. letní. Proč? Ukradená hodina z večera v létě, kdy se dá posedět, na kole jet bezpečně (tj. za světla), nespěchat o prázdninách s dětmi domů z výletu, …, tak to mi vyloženě vadí. A ani na podzim to není žádná hitovka – při „letním času“ je šance, že člověk cestou z práce potká denní světlo. Až to koncem října posunou, vnímám to jako krádež odpoledne. Takže tolik můj názor 😉

   1. David Odpovědět

    myslíte v ten den posunu času? no je to hrůza, uznávám – řešení se nabízí jít o tu hodinu dříve spát a ze spánku vám tak nikdo nic neukradne

 19. pevy Odpovědět

  „V České republice se tyto dva časy pravidelně střídají od šedesátých let minulého století a vydržely s námi až dodnes.“
  „Drtivá většina žijících občanů už nepamatuje chvíle, kdy platil pouze jeden čas, jenž zůstával neměnný“

  Z uvedených citátů článku je vidět, že ten „doveda“, který napsal tento článek, o střídání času téměř nic neví. Kéž by při rozhodování o budoucnosti (ne)střídání času nerozhodovali laici (tím myslím i ty „odborníky“, kteří jsou do svých funkcí voleni jinými laiky).

 20. Daniel Odpovědět

  A jelikož se lidé nedokáži domluvit ani v okolních státech jsem pro posunutí času pouze o 1/2 hodinu natrvalo, aby to bylo tzv. na půl škody a všichni budou spokojení.

 21. masto Odpovědět

  Kterej magor (-abiš) potřebuje na vstávání světlo, a kdo chce v létě od 20,00 hod. svítit doma. Nemám slov.

  1. Milan Čochtan Odpovědět

   Asi jste Masto-dont. Tohle přeci nezavedl Babiš a ani to neobhajuje. Tenhle časový posun byl zaveden už za 1. světové války!!!

 22. Miloš Odpovědět

  Často se mluví o přirozenosti. Proč je nazýván SEČ („zimní“) přirozeným? Co jsou vůbec pojmy jako čas, měření času nebo LSEČ (letní). Jsou to pouhé lidské vynálezy a nemají s přirozeností nic společného. SEČ tady nebyl vždy, ale vyvinul se drážního času v době „první globalizace“ před první světovou válkou. To, že není přirozený si každý může změřit například v Košicích, když si postaví sluneční hodiny a porovná s hodinkami v pravé poledne. Časová pásma mamé z důvodů čistě organizačních. V době před průmyslovou revolucí pracovali lidé v zemědělství od světla do světla a každé město si mohlo určit čas samo, dle slunečních hodin. Jeden z poledníků prochází naší zemí, a tak si někteří myslí, že naše země je zřejmě pupkem světa. Ne všechny země a občané prosazují SEČ nbo LSEČ. Pojďme tedy uspořádat referendum SEČ, LSEČ nebo SEČ + 0,5 hod, namísto propagace „politické přirozenosti“. Nejsme všichni stejné chronotypy, v dětství jsem v zimě chodil do školy za tvrdé tmy a stále žiju, do práce vstávám asi 7-10x za měsíc v 4:15 (tma po většinu roku) a žiju.

  1. Tom Odpovědět

   Taky souhlasím s názorem, že pokud má dojít ke změně, tak by měla být na národní úrovni na základě referenda. Přičemž by měla být populace poučena jaké má která volba reálné následky a ne kecy typu biorytmus.

  2. Pavek Odpovědět

   tohle tady bohužel těm zabedněncům se zimním časem nevysvětlíš, v lepším případě ví jak sluneční hodiny vypadají ale kolik ukazují na slovensku a kolik ve špnělsku je nad jejich mentální možnosti… taková je bohužel realita…. podle nich je země placatá a slunce ve 12h je navrcholu všude….:) Dík za podporu

 23. David Odpovědět

  Vážení, shrnu to asi takto:
  jsem nesmírně rád, že jsem jako dítě zažíval super prázdniny, kdy jsem se mohl věnovat nejrůznějším venkovním aktivitám i do téměř 10 hodin večerních, protože prostě bylo „díky bohu nebo jen rozumným lidem“ světlo, zároveň pak byla v noci tma a světe div se, ráno pak bylo také světlo.
  Nynější děti však již takové prázdniny zdá se kvůli pár hlasitým potížistům zažívat nebudou. Za to budou moci o to dříve zasednout k televizím, pc, mobilům atd.

  1. Honza Odpovědět

   Prázdniny super…. Ale nastává problém v době školního roku. I když je světlo musíš jít spát, protože musíš brzo vstát protože jdeš do školy. Když jedete na dovolenou na jih tak máte tmu taky kolem 21 hod. a světlo taky dříve. A lidé tam bydlí fungují úplně normálně.

   1. David Odpovědět

    Po prázdninách je již tma ve 20 hodin, dříve snad nechodí spát ani děti chodící do MŠ. A problém to nepochybně žádný není, když letní čas je nyní ponecháván více než polovinu roku a mohl by být ještě klidně i o něco déle, což vidíme nyní po posunu – 17 hodin a je tma – super.
    Jinak nevím, o kterém jihu mluvíte, ale byl jsem např. v srpnu v Egyptě, už si tam posunuli čas na zimní – v 19 hodin tma jak v ranci – taky paráda – to člověk o dovolené chce mít.

 24. David Odpovědět

  cítíte taky ten nesmysl? už jen to slovo biorytmus, tedy něco, co by mělo už jen podle toho bio odpovídat přirozeným procesům, tedy i tomu, jak se mění okolní podmínky a vnější vlivy z hlediska množství světla, teploty, ročního období – vs. představa o pevném čase vstávání stanoveném na základě něčího iluzorního fixního a neměnného „supernebiorytmu“?

 25. Max Odpovědět

  Pokud EU bojuje za snížení čerpání energii je jediná volba zavedení normálního (zimního) času. V opačném případě se všem zvednou náklady na svícení v zimních ranních hodinách, kdy bude déle tma. Jsem pro normální čas.

  1. David Odpovědět

   tu logiku se šetřením vlastně nějak nechápu – vždyť o co dříve ráno zhasnete, o to dříve budete muset začít svítit odpoledne – a vzhledem k tomu, že např. po 7:30 ráno je již doma málokdo, tak jej nějaké delší ranní svícení doma po tomto čase už nemusí ani moc zajímat

 26. Tom Odpovědět

  Za mě teda určitě nechat letní. Výhody v létě jsou nesporné a co se zimy týče, většina populace vstává před půl sedmou a často mnohem dříve. Tady je absolutně jedno jestli je letní /zimní čas, stejně bude tma. Přes den kdy slunce vyjde o hodinu dřív či později je zase většina lidí uvnitř a je jim celkem jedno kdy slunce vyjde. Naopak hodina slunce navíc odpoledne (letní čas) je v zimě dost vítaná. A pokud má někdo pocit, že zimní „standardní“ čas je ten „správný pro biorytmus člověka“ tak pěkně kecá, protože pro biorytmus člověka je správný čas je světlo/je tma, ale tím se moderní civilizace neřídí.

  1. Honza Odpovědět

   Těžko se vysvětluje dítěti (pro mě jako malého to bylo také utrpení) že i když je světlo tak musí spát, protože musí brzo vstávat do školky a školy. (ne každý má školu za rohem….

 27. Elis Odpovědět

  Jsem pro letní čas a chci hlasovat v referendu.
  A nejde pouze o světlo, ale i teplo! Když se bude dříve stmívat, bude i dříve zima. A
  A mnoho lidí chce, aby až děti přijdou ze školy a my z práce, mohli si užít déle světlo i teplo celý rok. Proč nazývat nás, kdo chceme letní čas, ignoranty? Když budeme žít dle astronomického času, bude nám zima a smutno…

 28. Lada Odpovědět

  Jsem zásadně pro letní nebo stávající střídání času. V případě zimního by prakticky zanikly veškeré venkovní sportovní aktivity. Nedokážu si představit že ve tři nebo ve čtyři hodiny ráno vyjedu na kole a do sedmi večera abych se vrátil kvůli brzké tmě. Jezdím marathony. Zimní čas bude nahrávat více mládeži aby proseděla večer více času u počítače nebo televize než aby se věnovala právě sportu. Jezdím hodně ven a skoro na každé vesnici nebo městě je v podvečerních hodinách, když děti odpoledne přijdou ze školy, udělají úkoly, obsazen hrající si mládeží kdejaký sportovní plácek. Už vidím jak vstanou ve tři ráno a před školou si půjdou zahrát fotbálek.

 29. Jarda Odpovědět

  Rozhodně jsem pro zachování střídání času, vždyť jde možná o pár dní než si člověk přivykne. A pokud by měl být jen jeden, tak určitě letní čas.

 30. TOM Odpovědět

  Rozhodně letní čas protože my na morave začínáme delat rano dokud je chladek…to znamena nekdy okolo 5 až 6 a pak vecer.Čím dřím zacnem tím víc toho podelame jak se říka.V hrobe se toho naspite dost.

 31. Hana Odpovědět

  Prosím vás, podívejte se na toto video:
  https://video.info.cz/strunc/fyziolozka-varuji-pred-letnim-casem-v-zime-bude-pozde-svitat-nebude-nam-dobre-42959.html
  Já osobně, ač jsem sůva (ponocuji a ranní vstávání mi nedělá dobře) se nemohu dočkat změny času na normální, mé tělo se tomu vnucenému posunu brání únavou a srovná se teprve po změně času. Bohužel se na netu vyjadřují hlavně mladí lidé, takže to zní, že většina chce ponechat letní čas, opak je pravdou. Proč zase chceme jít proti přírodě, vždy se nám to vymstilo. Západ slunce naše tělo přirozeně zklidňuje, až ho noc uvede do spánku, bohužel při letním času si spousta lidí musí spánek navodit uměle (např. proto, že vstávají ráno v 5 hod). A co děti? Jak vysvětlíte malému dítěti, že musí jít spát, že je večer, když do půl desáté do oken pere sluníčko, tep města je stále rušný, neochladí se atd, atd. Protože letní čas se zavádí na přechodnou dobu, ostatní běh našich životů se ponechává, Pokud by měl být natrvalo, muselo by se tomu přizpůsobit spoustu věcí (např začátek vyučování na školách od 9. hod) a ve finále bychom si moc nepomohli, jenom bychom našim tělům vnutili jiný rytmus, takže ještě více únavy, stresu, depresí, násilí – ale je to jenom můj pohled na věc.

 32. Jindřich Odpovědět

  Opět ukázka jak se překrucují dějiny…co to za dementa napsalo, že se mění čas od šedesátých let ??????…Bylo to v sedmdesátých letech…když nastaly tzv.uhelné prázdniny a tehdejší vláda si myslela, že tím ušetří energii…to však valná většina národa neotročila v montovnách v nepřetržitém provozu a tím pádem je toto střídání času v současnisti bezpředmětné.

 33. Mira Odpovědět

  Samozřejmě „Husákovy děti“ si dobře pamatují a doteď nepochopily význam této změny. Tedy kromě neustálého „převracení“ organizmu člověka.

  1. Miloš Odpovědět

   Úspora energií v době, kdy byl letní čas zaveden, byla ve své době určitě zajímavá. Za 40 let se stal kulturním fenoménem. Získat cca 214 hodin světla v době odpoledne či večera oproti ztrátě cca 214 hodin v době rána, kdy většina lidí leží v posteli nebo se chystá či jde práce. Je to asi 8,9 dne, které lze strávit s rodinou venku, sportovat, sedět u piva či obdělávat zahrádku. Otázka je také, kolik lidí potřebuje světlo ráno ve dnech, kdy kvůli mlze nejde rozeznat poledne od večera, jsou uzavření v budovách pod umělým světlem a stejně vstávají za tvrdé tmy. Také mám pochybnosti, kolik lidí se v červnu vybičuje si jít zaplavat či zaběhat v 4:30. Myslím, že většině vadí především to střídaní, ikdyž osobně pracuji ve směnovém provozu (nikoliv v montovně) a vnitřní chronometr si přetáčím několikrát za měsíc. Pro zdraví je myslím mnohem horší pozdní sledování televize či internetu v kombinaci málým počtem naspaných hodin. Děti by mohly chodit klidně na 9:00, v kombici se zkrácením vyučování o první hodinu, případně nezačínat vyučování matematikou, ale třeba tělesnou výchovou. Efektivita mariotereziánského školství založená na množství hodin je stejně pochybná. Mnohé děti ovládají cizí jazyk dnes lépe než jejich učitelé. Moje babička vždy na konci března tvrdí, že letní čas si vymysleli páni, aby oni na ně museli ještě více pracovat. Na konci října naopak vzdýchá z časných večerů. Otázka na závěr je tedy, kdyby autor tohoto článku ho napsal 20. června, zda by diskuze vypadala jinak. Já osobně neznám nikoho, kdo by se o toto téma zajímal v letních měsících, kromě mě samozřejmě.

 34. Slávek Odpovědět

  Původní čas tu kdysi byl ten co přijde, tedy zimní. Autor nemá pravdu a lže když píše že se u nás čas střídá od šedesátých let! Zřejmě ještě nebyl na světě, ale čas se začal střídat až v polovině nebo koncem sedmdesátých let !!!

 35. medabeda Odpovědět

  Ten, kdo nebydlí v paneláku, ale po příjezdu navečer z práce potřebuje dělat ještě okolo domu, nebo na zahradě, uvítá po celý rok tzv. letní čas. Jinak člověk dorazí domů a prdlajs udělá, nebo si musí zajistit na práci umělé osvětlení. A protože prakticky celý rok vstávám za tmy, tak raději, ať je večer déle světlo. Stejně ve 22:30 už je tma jako v pytli a to se teprve chystám do koupelny. Tak co tady kdo blábolí o modrém světle při spánku. A když jsem kdysi chodil na 4 směny, tak to zase bylo nejlepší v letním čase. Stejně jsem polovinu prochrápal ve dne za světla. Ale po ranní a před noční jsem stihl spoustu práce a koníčků venku.

 36. Milan Čochtan Odpovědět

  Debata v podstatě o ničem. Svobodomyslný člověk nežehrá na hodinu navíc, nebo chybějící. Prostě jde spát dřív, nebo později, jak mu to vyhovuje. V zaměstnání si může pracovní dobu dohodnout se zaměstnavatelem, popřípadě si třeba kolektivní smlouvou zjistit takovou změnu na celém pracovišti, či v celé firmě. Zdravý člověk je relativně adaptabilní. Hůř je na tom každý, kdo je se svým zdravím na štíru. Každopádně lidem lze lecos vysvětlit, ledajak je motivovat. ALE!!! Vysvětlete třeba krávě, že dostane krmení o hodinu později – nevysvětlíte!!! Ta kráva bude týden, nebo dva bučet hlady!!! A co je vůbec čas? Jak vtipně říkával Jan Werich. Čas si vymyslel člověk proto, aby věděl od kdy do kdy a kolik za to!!! Všiměte si, že stabilnímu času beze změn zůstala věrna jen divá zvěř, ptáci a ryby. Těm to totiž nikdo nikdy nedokázal nařídit!!!

 37. Mirek Odpovědět

  Tady si můžete přát co chcete, důležité je jaký čas budou používat okolní země. Už to vidím jak se přizpůsobují našemu přání. Čas evropský bude i náš . Mirek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *